bardejov skanzen 2

Skanzen, Bardejovské Kúpele

Na okraji Bardejovských Kúpeľov na severovýchode Slovenska stojí Múzeum ľudovej architektúry - najstarší skanzen na Slovensku. V lone krásnej prírody, v tesnej blízkosti známych Bardejovských kúpeľov, neďaleko Bardejova zapísaného v UNESCO, nájdete oázu pokoja, histórie a návratu do čias tradičnej dediny z 19. a prvej polovice 20. storočia.

Dominantou skanzenu sú dva drevené kostoly prenesené z dediny Zboj a z blízkej obce Mikulášová.

Prvú slovenskú expozíciu múzea v prírode otvorili pre verejnosť v roku 1965 práve v Bardejovských Kúpeľoch. V súčasnosti ju tvorí takmer 30 objektov tradičnej ľudovej architektúry z oblasti horného Šariša a zo severovýchodného Zemplína. Ku architektonickej dominante - drevenému kostolu z Mikulášovej-Niklovej pribudol neskôr drevený kostol zo Zboja v Bukovských vrchoch. Oba gréckokatolícke kostoly sú skvelou ukážkou sakrálnej architektúry.

Gréckokatolícky drevený chrám z Mikulášovej, skanzen Bardejovské Kúpele. FOTO: Jano Štovka (MQEP)
...

Okrem obytných zrubových domov tu umiestnili aj objekty s technickým zariadením: kováčsku vyhňu, sýpky, sušiareň ovocia i studňu a stodoly.

Exponáty mimoriadnej hodnoty:

- vrták na vŕtanie drevených vodovodných rúr hnaný vodným pohonom (z 18. stor. a r. 1932)

- najstarší datovaný úľ na Slovensku z roku 1691 

- valcha na výrobu súkna - slúžila na spracovanie vlnenej tkaniny do hustého súkna (časť z r. 1888 a r. 1948)

Bardejovské Kúpele, skanzen uprostred zelene. FOTO: Jano Štovka (MQEP)
...

 

Návštevu múzea spestrujú organizované podujatia napr. Deň remesiel, Popoludnie s folklórom, Hrnčiarska nedeľa, Prehliadka rusínskeho a šarišského folklóru a pod.

OTVÁRACIE HODINY a informácie: www.muzeumbardejov.sk

Zdroj: vydavateľstvo Dajama, Šarišské múzeum Bardejov

 

Cestujete s deťmi? Zapojte sa do súťaže:

Súťaž: Cestopis z Kraja kultúrnych pamiatok

Súťaž pre všetky deti, ktoré rady cestujú. Cestopis z Kraja kultúrnych pamiatok

 

Bardejovský jarmok

Bardejov opäť ožije tradičným historickým jarmokom

Najnavštevovanejšia akcia na severovýchode Slovenska - tradičný Bardejovský jarmok, privíta od štvrtka 23. do nedele 26. augusta 2018 tisícky návštevníkov

 

Inšpiruj sa na výlety v okolí:

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

Drevený kostol sv. Františka z Assisi, Hervartov

Najstarší drevený kostol na Slovensku, postavený v 15. storočí z červeného smreka. V každom storočí pribudli v kostolíku nové prvky výzdoby, k najcennejším patria nástenné maľby.

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

Desať dôvodov, prečo navštíviť Bardejovské kúpele

Pri rozhodovaní sa, kde si má človek dať do poriadku zdravie, kvalitne stráviť voľný čas alebo zmysluplne usporiadať kongres, školenie, či svadbu, na to má dnes neobmedzený výber.