zdiarsky dom

Múzeum Ždiarsky dom

Malebná dedina Ždiar pod úpätím Belianskych Tatier je typická svojou zachovalou ľudovou architektúrou, tradíciami a nádhernou okolitou prírodou. Okolie je pretkané množstvom turistických chodníkov a v zime je vyhľadávaným lyžiarskym strediskom. K obľúbeným atrakciám patrí Chodník korunami stromov s vyhliadkovou vežou. V obci nájdete Múzeum Ždiarsky dom, ktoré návštevníkov prevedie tradičným spôsobom života Goralov.

Celý objekt Ždiarskeho domu bol postavený v roku 1971 podľa vzorov dreveníc z rokov 1911 a 1914. V obytnej časti je stála expozícia vnútorného interiéru, krásnych ždiarskych krojov a pracovného náradia.

 Foto: Múzeum Ždiarsky dom
Foto: Múzeum Ždiarsky dom

Popri zaujímavom výklade máte možnosť zažiť ždiarsku svadbu i obliecť sa do kroja. Ten je typický nádhernými ornamentmi, ktoré tvoria motívy rastlín a živočíchov okolitej prírody. Sprievodnou akciou návštevy múzea môže byť aj jazda na konskom záprahu cez Ždiar a blízke okolie, ochutnávka miestnych špecialít či vychutnanie si tónov goralskej hudby.

Súčasťou komplexu Ždiarsky dom je tradičná reštaurácia.

 

Otváracie hodiny, kontakt

 

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa je jedným z podzemných klenotov Slovenska. Zároveň ide o jedinú sprístupnenú jaskyňu vo Vysokých Tatrách.

Osturňa

Malebné drevenice a nádherná príroda. Taká je Osturňa. Živý skanzen tvorí 157 pamiatkovo chránených objektov. Najstarších obyvateľov môžete stretnúť v tradičnom ľudovom kroji.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Kontakt11.34 km
Reštaurácia KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka17.35 km
Hotel Hubert **** Vital Resort19.66 km
Ranč Čajka19.91 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy22.17 km
CROCUS Kežmarské Žľaby8.79 km
Hotel Kontakt11.34 km
Grandhotel Praha11.88 km
Kúpele Nový Smokovec - Hotel Branisko15.49 km
Hotel Atrium15.49 km