zdiarsky dom

Múzeum Ždiarsky dom

Malebná dedina Ždiar pod úpätím Belianskych Tatier je typická svojou zachovalou ľudovou architektúrou, tradíciami a nádhernou okolitou prírodou. Okolie je pretkané množstvom turistických chodníkov a v zime je vyhľadávaným lyžiarskym strediskom. K obľúbeným atrakciám patrí Chodník korunami stromov s vyhliadkovou vežou. V obci nájdete Múzeum Ždiarsky dom, ktoré návštevníkov prevedie tradičným spôsobom života Goralov.

Celý objekt Ždiarskeho domu bol postavený v roku 1971 podľa vzorov dreveníc z rokov 1911 a 1914. V obytnej časti je stála expozícia vnútorného interiéru, krásnych ždiarskych krojov a pracovného náradia.

 Foto: Múzeum Ždiarsky dom
Foto: Múzeum Ždiarsky dom

Popri zaujímavom výklade máte možnosť zažiť ždiarsku svadbu i obliecť sa do kroja. Ten je typický nádhernými ornamentmi, ktoré tvoria motívy rastlín a živočíchov okolitej prírody. Sprievodnou akciou návštevy múzea môže byť aj jazda na konskom záprahu cez Ždiar a blízke okolie, ochutnávka miestnych špecialít či vychutnanie si tónov goralskej hudby.

Súčasťou komplexu Ždiarsky dom je tradičná reštaurácia.

 

Otváracie hodiny, kontakt

 

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa je jedným z podzemných klenotov Slovenska. Zároveň ide o jedinú sprístupnenú jaskyňu vo Vysokých Tatrách.

Osturňa

Malebné drevenice a nádherná príroda. Taká je Osturňa. Živý skanzen tvorí 157 pamiatkovo chránených objektov. Najstarších obyvateľov môžete stretnúť v tradičnom ľudovom kroji.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Viktória***0.21 km
Penzión GORALTURIST1.84 km
Grand Hotel**** Bachledka Strachan3.09 km
Stravovanie v Bachledovej doline3.14 km
Chata pri Zelenom plese (Brnčalka)5.61 km
Penzión Tatry0.20 km
Penzión Viktória***0.21 km
Ubytovanie v Ždiari0.79 km
Penzión GORALTURIST1.84 km
Wellness penzión Strachan2.25 km