Náučný chodník Históriou a tradíciami Ždiaru

Náučný chodník Históriou a tradíciami Ždiaru

Rázovitá obec Ždiar učupená pod vrcholmi Belianskych Tatier patrí mnoho rokov medzi veľmi vyhľadávané strediská zimných športov a celoročnej turistiky. Dobré snehové podmienky tu prilákajú v zimnom období mnohých lyžiarov. V lete s obľubou využívajú turisti značkované trasy do zamagurských obcí, alebo sa cyklisti pustia do náročnejších horských terénov.

Novinkou letnej sezóny 2021 je vyznačenie náučného chodníka s názvom Históriou a tradíciami Ždiaru, ktorý sa nachádza v nenáročnom teréne v smere Ždiar-križovatka do Monkovej doliny - Strednica. Trasa s celkovou dĺžkou asi 3 km vedie ponad lúky a pastviny popri lese a je vhodná najmä pre rodiny s deťmi. Zelená značka vás bude postupne privádzať na stanovištia s QR kódmi. Ak si ich chcete prečítať, potrebujete mať pri sebe mobilný telefón a v ňom  aplikáciu, ktorá  dokáže prečítať QR kód. Aplikácie sú bezplatné a verejne dostupné na internete. (Niektoré mobilné telefóny dokážu prečítať QR kód iba pomocou fotoaparátu). Po ceste objavíte na kovových koloch cca 1m nad zemou rozmiestnené QR kódy (1-5), ktoré naskenujete a chodník Vám odhalí svoje múdrosti.

Náučný chodník Vás prevedie históriou a tradíciami obce Ždiar. Dozviete sa rôzne zaujímavosti o tradičnom živote jej obyvateľov, o záhadnej lanovke, ktorá sa v minulosti tiahla obcou, na svoje si prídu aj filmoví nadšenci, ktorí sa budú nachádzať presne na miestach ich filmových hrdinov. Nezabudli sme ani na milovníkov príbehov a legiend. V závere trasy na Strednici Vás čaká nezabudnuteľný výhľad na dominanty Belianskych Tatier. Určite sa máte na čo tešiť, tak hor sa do toho!

Trasu môžete absolvovať aj v opačnom smere od čísla 5 po 1, a to z parkoviska na Strednici, v zimnom období aj na bežkách a skialpoch.

Spracovala:

Ing. Gabriela Bodnárová

Foto: Ing Ernest Rusnák

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Viktória***0.54 km
Penzión GORALTURIST1.89 km
Grand Hotel**** Bachledka Strachan3.26 km
Stravovanie v Bachledovej doline3.31 km
Chata pri Zelenom plese (Brnčalka)5.15 km
Penzión Viktória***0.54 km
Penzión Tatry0.54 km
Ubytovanie v Ždiari1.03 km
Penzión GORALTURIST1.89 km
Wellness penzión Strachan2.32 km