Náučný chodník horských záchranárov v Pieninách

Náučný chodník horských záchranárov v Pieninách

Náučný chodník horských záchranárov v Pieninách

Ľudová múdrosť hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľudoch. Dodajme, že ak ľudia chodia po horách, nešťastie sa môže stať aj tam.

Opatrnosti nie je nikdy dosť a byť pripraveným je dokonca žiadúce. Aj počas nenáročnej túry sa nám môže stať, že nás náhle zastihne zmena počasia a my v tom lepšom prípade len zmokneme.

Vďaka myšlienke záchranára Petra Popoviča a celého kolektívu Horskej služby Pieninského národného parku vznikol chodník, ktorý nás učí, ako v kritických situáciách ochránime nielen zdravie, ale aj to najcennejšie, naše životy.

Jedinečný tematický náučný chodník Horských záchranárov vedie skrz celý Pieninský národný park a informuje návštevníkov o bezpečnosti v horách.

Turisti sa vďaka tomuto novému turistickému produktu dozvedia, ako sa správne pripraviť na turistiku a takisto budú môcť načerpať vedomosti o okolitej topografii či faune a flóre v Pieninskom národnom parku.

Chodník vedie po už existujúcich turistických trasách a je rozdelený na dve varianty.

Celá dlhšia trasa má takmer 19 kilometrov, čo sa dá prejsť približne za 7 hodín.

1. Červený Kláštor – Cerla – Targov – Lesnica

2. Červený kláštor  – Plašná – Lesnické sedlo – Vysoké Skalky – sedlo Rozdiel – Obidza.

Na dvanástich tabuliach sú predovšetkým užitočné informácie pre turistov či kontakty na záchranné zložky na oboch stranách hranice, keďže časť turistického chodníka vedie hraničným hrebeňom Malých Pienin.

Zaujímavosťou je smerovník na Šľachovkách, ktorý vyznačuje smer a vzdialenosť k najvyšším štítom rôznych kontinentov i k tým našim.

 

Niektoré rady od záchranárov a z informačných tabúľ:

Ako sa správať, keď sa ocitneme v búrke?

Vyvarovať sa otvoreným priestranstvám, snažiť sa zísť do doliny, hľadať chránené miesto, aby naša postava nebola najvyšším bodom v okolí. Neopierať sa o skaly, nestáť pod skalným okapom, sadnúť si do pozície drepu bez toho, aby sme sa dotýkali mokrej skaly a dať si pod seba izoláciu, napríklad ruksak. Odložiť od seba kovové predmety, vypnúť telefón a chrániť sa pred ďalším premočením a podchladením.

Čo všetko by mali mať turisti so sebou?

Jednou z dôležitých vecí je aj lekárnička.

Ako sa správať pri prelete záchranného vrtuľníka?

Turistov je v horách viac, vrtuľník nemusí hneď vedieť, ku ktorej skupinke má zostúpiť.  Ak je pomoc potrebná, osoba by mala stáť v zvislej polohe so zdvihnutými rukami, telo by malo tvoriť písmeno „Y” - YES a ak pomoc nie je potrebná, dvíhame len jednu ruku a druhú nechávame pozdĺž trupu a tým tvoríme písmeno „N” - NO.

Čo robiť v prípade podchladenia, aké sú príznaky?

Na informačných tabuliach je v bodoch opísané, ako predísť podchladeniu a byť pripravený na náhlu zmenu počasia.

Čo robiť pri poranieniach tela, chrbtice, poraneniach hlavy, kože, podozrenie na zlomeninu, plus popis, ako sa správať v týchto situáciách.

Zdroje: https://hspienap.webnode.sk/naucny-chodnik-horskych-zachranarov/

https://slovensko.rtvs.sk/rubriky/radiovikend-pozvanky-a-reportaze/242093/naucny-chodnik-horskych-zachranarov-v-pieninach

Náučný chodník horských záchranárov v Pieninách

POZRI TIEŽ:

Pieniny

Príďte si vychutnať zajímavé miesta, ktoré ponúka okolie najmenšieho Národného parku na Slovensku - Pieniny. Múzeum Červený Kláštor Chcete vidieť he...

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Goralská reštaurácia u Petríka0.10 km
Penzión Pltník0.12 km
Bath Red Monastery - Smerdžonka0.18 km
Kúpele Červený Kláštor1.08 km
Ubytovanie v Kláštore Kartuziánov1.42 km
Obecný penzión Červený Kláštor0.03 km
Penzión Pltník0.12 km
Bath Red Monastery - Smerdžonka0.18 km
Penzión pod Troma Korunami0.47 km
Privát Sokolica0.69 km