20200422_081215-1024x576 (1)

Náučný chodník Slovenská banská cesta

Náučný chodník Slovenská banská cesta nájdeme v mestskej časti Popradu Kvetnica. Chodník nám ponúka príjemnú prechádzku v lese a je zameraný na históriu baníctva a banícku činnosť v tejto lokalite. Má dĺžku 3 200 metrov a je určený pre všetky vekové kategórie.

Na trase náučného chodníka nájdeme momentálne 5 infopanelov a 2 štôlne. Trasu je najlepšie začať pri zatopenom lome v Kvetnici, kde si môžeme nechať auto, alebo kúsok ďalej na autobusovej zastávke Kvetnica. Infopanely nie sú očíslované, môžeme ich navštíviť v ľubovoľnom poradí, obojsmerne.

20200422_080520-e1587549662595 (1)

Prvý infopanel nachádzame práve pri zatopenom lome, dozvedáme sa tu zaujímavé informácie o histórii baníctva. Nasledujúc zelenú značku náučného chodníka a žltých baníckych kladiviek pokračujeme k Štôlni sv. Helena, kde je aj druhý panel o banských dielach.

Prechádzame okolo kutacej jamy, po pravej strane chodníka môžeme neskôr vidieť aj pekné jazierko Kvetnica, no my odbočíme vľavo, kde nás už smerovník nasmeruje k Štôlni Strieborná a k infopanelu so zaujímavými informáciami práve o tejto štôlni.

Štôlňa-Sv.-Heleny-resp.-historický-názov-Svätej-Kláry-Poprad-Kvetnica (1)

Kúsok vyššie nás čaká infopanel o Mineralógii Kvetnice a na konci, resp. na začiatku chodníka po strmšom klesaní  je aj posledný panel o Geológii Kvetnice.

Ako nám prezradil predseda Baníckeho cechu horného Spiša pán Slavomír Kyseľa, cieľom je postupne vybudovať  v Poprade Kvetnici banský skanzen.  „Začali sme s náučnými tabuľami a budeme postupovať ďalej v budovaní replík stredovekej banskej techniky. Podľa jeho slov sa ešte môžeme tešiť na banský rumpál a v časti Tancuľka v Kvetnici sa bude v júli inštalovať "Banský svietnik", ktorý svojou veľkosťou bude patriť k najväčšiemu na svete tohto druhu s baníckou tématikou. Tento svietnik bude zároveň vstupnou bránou na Banský náučný chodník.

Mapa-banského-náučného-chodníka-v-Poprade-Kvetnici (1)

O aktualizáciách a pokrokoch na chodníku Vás budeme pravidelne informovať.

Trasa sa dá skombinovať s návštevou Náučného chodníka Kvetnica.

  • Slovenská banská cesta  – úvodný panel
  • Banské diela v Kvetnici
  • Štôlňa Strieborná
  • Mineralógia Kvetnice
  • Geológia Kvetnica

Začiatok: Lom v Kvetnici
Dĺžka: 1:30 hod
    ↔   3,2 km

Zdroj: OOCR Vysoké Tatry

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Minipivovar Tatras0.56 km
Hotel Sobota***1.47 km
Apartmány Village4.00 km
Hotel AGRO **7.62 km
Salaš Goralský dvor7.70 km
Penzión Fantázia0.25 km
Penzión Minipivovar Tatras0.56 km
Penzión Aqualand Poprad0.97 km
Zámoček Staré Časy1.39 km
Penzión Plesnivec1.42 km