Minčolské iluminácie. Foto: Jaroslav Kačmar, fotosúťaž Choď a foť 2018

NPR Čergovský Minčol

Národná prírodná rezervácia Čergovský Minčol je zaradená v rámci európskej sústavy chránených území NATURA 2000 do zoznamu území európskeho významu.

NPR s piatym stupňom ochrany je vyhlásená na ochranu typickej horskej karpatskej kveteny so zastúpením východokarpatských prvkov a lesných spoločenstiev najvyšších polôh Čergova. 

Vrcholovú časť Minčola pokrývajú čučoriedkové a brusnicové hole s trávnatými zárastami psice tuhej a množstvom vzácnych pestro kvitnúcich rastlín, napríklad cesnakom hadím, ľaliou zlatohlavou či horcom luskáčovitým. Aj keď sú horské lúky charakteristickým prvkom Čergovského Minčola, lesy pokrývajú až 99 % územia rezervácie.

 Čergov. Foto: Milan Kapusta
Čergov. Foto: Milan Kapusta

Zo živočíšnych druhov európskeho významu má na území rezervácie Čergovského Minčola svoje zastúpenie chrobák fúzač alpský, z vtákov napríklad sova dlhochvostá, výr skalný, bocian čierny, z cicavcov zasa vlk dravý, rys ostrovid a v posledných rokoch medveď hnedý. Vzácne horné časti tokov prehľadáva vydra riečna.

Najvyšším bodom pohoria Čergov je Minčol, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 1 157 m n. m. Na vrchole Minčola sa nachádza železobetónový pilier, ktorý bol postavený v rokoch 1931 až 1935 ako jeden zo sedemnástich bodov trigonometrickej siete I. rádu. Minčol ponúka prekrásne panoramatické výhľady na pohorie Čergov, Pieniny, Tatry, ale aj pohľad do doliny Tople, ktorá pramení na jeho východnom svahu.

 

Zdroj: uzemia.enviroportal.sk, www.ekotour.sk, www.sopsr.sk

Titulná foto: Jaroslav Kačmar, fotosúťaž Choď a foť 2018

 

POZRI TIEŽ:

Kamenický hrad

Na vápencovom brale v pohorí Čergov leží zrúcanina Kamenického hradu. Od svojho vzniku v roku 1248 zmenil niekoľkých majiteľov, odolával nátlakom nepriateľov, až v roku 1556 zanikol.

Spiaci mních

Skalný útvar Spiaci mních pri obci Kamenica je obľúbeným miestom výletov. Už zďaleka púta pozornosť nezvyčajným tvarom, ktorý pripomína postavu ležiaceho mnícha.

Centrum ľudovej kultúry a mlyn v Krivanoch

Krivany, šarišská obec v okrese Sabinov, je rodiskom známeho etnológa, folkloristu, zberateľa a pedagóga Jána Lazoríka. Zanietený milovník tradícií zozbieral poklad vo forme

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Motorest Javorina8.37 km
Pizzeria Biely Dom8.97 km
Bowling u Piťa9.39 km
Troja9.49 km
Reštaurácia XXL9.53 km
Hotel Mladosť **8.93 km
Troja9.49 km
Hoský hotel Šport Lysá15.06 km
Hotel Javorná15.06 km
Hotel Šomka **15.06 km