Šimonka nad oblakmi. Foto: Milan Bališin, fotosúťaž Choď a foť 2018

NPR Šimonka

NPR Šimonka dosahuje nadmorskú výšku 1 092 m n. m. Od roku 1950 je vrcholová časť národnou prírodnou rezerváciou s rozlohou 33,52 hektárov.

Táto rezervácia chráni hlavne zvyšky bukového pralesa. Na vrchole Šimonka sa nachádza veľký drevený kríž. Z vrcholu Šimonka sa otvárajú pekné výhľady až na Vysoké Tatry a najvyšší vrchol Nízkych Tatier, Kráľovú Hoľu.

PRÍSTUP:

Výstup na vrchol Šimonka je mierne náročný. Najobľúbenejšia cesta vedie z obce Zlatá Baňa po zelenej turistickej značke a ďalej po žltej turistickej značke až na vrchol. Celý výlet trvá približne 3 hodiny.

 

Zdroj: www.tixik.sk

Titulná foto: Milan Bališin, fotosúťaž Choď a foť 2018

 

POZRI TIEŽ:

Slovenské opálové bane

Krásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajúcich na východnom Slovensku medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa obdivuje celý svet a dnes sú banské diela vychytenou

Soľnohrad (Zbojnícky hrad)

Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý - chránil vzácne

Zámutovské skaly

Prírodná rezervácia Zámutovské skaly sa nachádza v katastroch obcí Zámutov a Rudlov. Zámutovské skaly sú jedným z najvýznamnejších prírodných výtvorov v Slánskych vrchoch.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Dukla Prešov17.10 km
Hotel Zelená Lagúna ****17.87 km
Ranč Zaľubova7.98 km
Rekreačné zariadenie Zelený Breh9.56 km
Hotel Dukla Prešov17.10 km
Hotel Zelená Lagúna ****17.87 km