obec-hniezdne

Obec Hniezdne

Severný Spiš - Pieniny má svoje čarovné miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Ponúkame vám ďalší tip na výlet, a to malú ale svojim spôsobom veľkú obec Hniezdne.

Obec Hniezdne sa pýši dávnou históriou. Najstaršia písomná zmienka o existencii obce je z roku 1286. Obec bola časom obývaná prevažne nemeckým obyvateľstvom. Okrem toho, bola považovaná za jedno z najmenších kráľovských miest Uhorska a v roku 1412 bola uhorským kráľom Žigmundom Luxemburským povýšená na slobodné kráľovské mesto. História obce je ukrytá aj v murovaných dvojpodlažných meštianskych domoch. Mnohé z nich sú skrášlené o nástenné maľby. Jeden z meštianskych domov predstavuje tiež galériu, v ktorej môžete obdivovať kópie diel najznámejších umelcov 15. – 20. storočia ako napríklad Rembrandt, Leonardo da Vinci, Van Gogh či Sandro Botticelli.

Uhorské mesto malo v 18. storočí aj svoj „špitál“ a za významné stavby z 19. storočia patria budova starej školy z roku 1840 či radnica z roku 1880. Významný je aj Kostol sv. Bartolomeja z roku 1820, v ktorom sa nachádzajú zrenovované barokové oltáre. V roku 2020 tak farnosť Hniezdne oslavuje 200. výročie konsekrácie tohto kostola. Obec mala niekedy aj svoje liečivé kúpele. Tie boli v minulosti veľmi známe. Vznikli približne v 19. storočí a nachádzalo sa tu 15 vaní so zohriatou minerálnou vodou. Kúpele poskytovali jednoduché, ale účinné liečebné kúry pri reumatických chorobách. Kvalita siričitej minerálnej vody sa približuje minerálnej vode v Trenčianskych Tepliciach. Ich liečivé účinky využíval aj gróf Zamoyski na svoje „boľačky“. Kúpele napokon vyhoreli a obnovené už nikdy neboli. Dnes sa na ich mieste nachádza siričitý minerálny prameň Švabľovka, okolo ktorého dala obec vybudovať malú relaxačnú zónu.

V súčasnosti v obci Hniezdne môžete okrem pamiatok samotnej obce navštíviť aj známy Nestville Park a zároveň expozíciu liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel – Nestville Distillery. Zároveň tu uvidíte čokoládové kráľovstvo Nestville Chocolate, ktoré spája výrobňu čokolády s príjemnou a jedinou čokoládovňou v regióne. V srdci Nestville Parku sa tiež nachádza novovybudovaný remeselný pivovar s reštauráciou Nestville Taberna, kde si okrem piva môžete pochutiť na výbornom jedle z miestnych surovín.

01-expozcia-nestville-distillery

Na objavovanie pamiatok a krás obce Hniezdne i celého severného Spiša a Pienin vám určite jeden deň nestačí!

obec-hniezdne

 

Viac info

 

POZRI TIEŽ:

Pieninská cyklotúra

Trasa Pieninskej cyklotúry prechádza zo severnej časti Popradskej kotliny na Zamagurie a odtiaľ späť na severný Spiš. Jej najzaujímavejšia časť vedie Pieninami, pohorím tiahnucim sa pozdĺž

Ľubovniansky hrad a skanzen

V minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor.

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Nestville Taberna0.40 km
Hotel Familia3.56 km
Salaš u Franka3.80 km
Penzión Gurmen4.27 km
Stredoveká história v modernom šate - Castle Distillery5.02 km
Nestville apartments0.29 km
Hotel Familia3.56 km
Penzión Gurmen4.27 km
Penzión Litmanová6.98 km
Hotel Sorea Ľubovňa10.38 km