Obec Stebník a vojnový cintorín Stebník

Obec Stebník a vojnový cintorín Stebník

Neďaleko mesta Bardejov leží obec Stebník. Do katastra Stebníka zasahuje národná prírodná rezervácia Magura. Stebnícka Magura bola za národnú prírodnú rezerváciu vyhlásená v roku 1964. Na vrchu sa nachádza televízny vysielač, ktorý je dominantou okolia.

Prvá písomná zmienka o obci Stebník pochádza z roku 1414. Aký je význam názvu obce alebo od čoho je odvodený, nie je úplne jasné. Jednou z teórii je odvodenie názvu od staroslovanského slova istba, ktorého význam môžeme vysvetliť ako izba. Obec Stebník leží v blízkosti poľských hraníc. Tie boli v minulosti hranicami uhorsko – poľskými. Vďaka tomuto faktu, môžeme predpokladať, že v okolí mohol stáť pohraničný dom, prípadne strážnica.

Medzi najvýznamnejšie pamiatky obce patrí gréckokatolícky chrám prepodobnej matky Paraskievy Ternovskej či dve kaplnky, ktoré stoja severozápadne za Stebníkom. Prvá z kaplniek je zasvätená Sv. apoštolom Petrovi a Pavlovi a nachádza sa na rázcestí Stebník - Stebnícka Huta – Rosute. Druhá je zasvätená sviatku Ochrany Presvätej Bohorodičky. Medzi ďalšie významné pamiatky obce patria cintoríny. V Stebníku je ich päť. Vojnový cintorín sa nachádza približne 1 kilometer za obcou Stebník a sú na ňom pochovaní vojaci rakúsko-uhorskej armády. Vojnový cintorín bol dlhé obdobie v spustošenom stave. Počas rokov 2008 až 2011 prebehla rekonštrukcia cintorína. Zastavujú sa pri ňom mnohí zahraniční turisti aj ľudia z rôznych kútov Slovenska.
Obec Stebník je vyhľadávanou lokalitou aj vďaka malebnej prírode či zachovalej ľudovej architektúre, ktorú si domáci obyvatelia veľmi cenia.

Zdroj: www.stebnik.htst.eu

POZRI TIEŽ:

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Cactus Rege Après & Ski Bar4.75 km
Reštaurácia Kryštál 5.60 km
Reštaurácia ľudových jedál U POLJAKA5.85 km
Penzión Alnus6.08 km
Salaš Lesná6.89 km
Cactus Rege Après & Ski Bar4.75 km
Apart Club Zora5.25 km
Penzión Zunama5.30 km
Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA5.51 km
Apartmány Afrodita5.62 km