Okolie Starej Ľubovne – fragment cyklocesty Aquavelo a Cesty minerálnych prameňov.

Fragment cyklocesty Aquavelo a Cesty minerálnych prameňov

Okolie Starej Ľubovne – fragment cyklocesty Aquavelo a Cesty minerálnych prameňov. 

V regióne severného Spiša a Pienin je ešte veľa nepochodených chodníčkov a nepodniknutých výletov.

Ak sa vám náhodou v lete nepodarilo vydať sa na výlet v okolí Starej Ľubovne, máme pre vás tip, ktorého trasa je nenáročná a jednoduchá. Začiatok trasy je priamo v Starej Ľubovni, prechádza obcou Hniezdne, kde sa nachádza aj Nestville Park. Vstup do areálu Nestville Park si môžete naplánovať na začiatku cesty alebo na jej konci, kedy si môžete oddýchnuť a vychutnať si zaslúženú odmenu v podobe vynikajúcej čokolády alebo prvej slovenskej whisky.

Cyklocesta, ktorá je zároveň aj trasou Aquavelo pokračuje zo Starej Ľubovne do obce Kamienka. Z Kamienky sa ide niekoľko metrov smerom na obec Vyšné Ružbachy. Natrafíte na smerovú tabuľu, kde odbočíte doľava a pokračujete poľnou cestou do obce Lacková. Smerová tabuľa vás nasmeruje na trasu Cesty minerálnych prameňov k prameňu pod Kalváriou. Už storočia je táto obec známa tým, že sa tu vyrábali koše z vŕbového prútia. Domáci sa snažia tradíciu udržať, a preto tu vybudovali expozíciu košikárstva. Je to jedinečná ukážka jedného z tradičných remesiel v regióne severného Spiša a Pienin. 

V goralskej obci Lacková vás privíta aj novovzniknutý Gazdovský dvor, v areáli ktorého sa nachádza zvieracia farmička. Deťom ponúka zážitok z blízkosti drobných zvierat, ale aj možnosť ich nakŕmiť či pozorovať. Pre tých, ktorí by sa chceli ubytovať na gazdovskom dvore, sú k dispozícií štyri apartmány zariadené v goralskom štýle s prvkami prútených výrobkov charakteristických pre obec.

Ďalšou zastávkou na Ceste minerálnych prameňov je prameň s názvom Ščava v obci Forbasy. K prameňu sa dostanete z Lackovej po hlavnej ceste smerom na Hniezdne. Pokojné miesto pri prameni vám poskytne krátky a efektívny oddych. Cesta naspäť do konečného a zároveň aj východiskového bodu, Starej Ľubovne, je skvelou príležitosťou navštíviť Ľubovniansky hrad so skanzenom v jeho podhradí.

POZRI TIEŽ:

Ľubovniansky hrad a skanzen

V minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor.

Nestville Park

Objavte domov prvej slovenskej Nestville Whisky v expozícii liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel Nestville Distillery, nachádzajúcej sa v regióne severného Spiša, v malebnej dedinke Hniezdne.

 

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Nestville Taberna2.70 km
Salaš u Franka3.27 km
Hotel Familia3.40 km
Stredoveká história v modernom šate - Castle Distillery4.00 km
Penzión Gurmen4.09 km
Nestville apartments2.68 km
Hotel Familia3.40 km
Penzión Gurmen4.09 km
Penzión Litmanová4.57 km
Hotel Sorea Ľubovňa11.10 km