osturna drevenice 3

Osturňa

Malebné drevenice a nádherná príroda. Taká je Osturňa. Živý skanzen tvorí 157 pamiatkovo chránených objektov. Najstarších obyvateľov môžete ešte aj dnes stretnúť v tradičnom ľudovom kroji.

Obec Osturňa vznikla v regióne Spiš, v oblasti Zamaguria, ktorej veľkú časť vlastnil rod Berzeviczy A. Görgey. Tento rod zakladal obce prostredníctvom "šoltýsov", ktorí hľadali ľudí vhodných na osídlenie daných oblastí a na založenie osád. Takýto osadníci sa stali poddanými majiteľa pôdy, ale boli oslobodení od daní aj na 20 rokov. V 15. a 16 storočí osídľovali Zamagurie na základe valašského práva aj karpatsko-rusínski obyvatelia. Takýmto spôsobom vznikla aj obec Osturňa.

Od svojho vzniku Osturňa odolávala povstaniam, požiarom, morovej epidémii, vojnám, ale tešila sa aj hospodárskym, kultúrnym, školským a duchovným rozvojom. V roku 1648 v nej stál kostol aj fara. V roku 1979 bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

 Osturňa. Foto: Jano Štovka, MQEP
Osturňa. Foto: Jano Štovka,...

Živý skanzen

V Osturni sa zachovalo niekoľko pôvodných goralských usadlostí. Celkovo sa v nej nachádza 157 pamiatkovo chránených objektov. V prednej časti typického dvora je drevený zrubový dom so sedlovou strechou krytou šindľom. Vzadu sa nachádza stodola s maštaľou.

Osturňa sa preslávila aj tradičnými osturňanskými jedlami, ktoré pozostávajú prevažne z bryndze, zemiakov a slaniny – tradičných surovín pracujúceho goralského ľudu.

 Drevenica v Osturni. Foto: Jano Štovka, MQEP
Drevenica v Osturni. Foto: Ja...

 

Zdroj: www.karpatskamapa.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Múzeum Ždiarsky dom

Ždiar je rázovitá obec pod úpätím Belianskych Tatier so svojim typickým folklórom a tradíciami. Múzeum prevedie návštevníkov spôsobom života Goralov, k prehliadke patrí aj možnosť obliecť sa do ždiarskeho kraja.

Chodník korunami stromov Bachledka

Chodník korunami stromov Bachledka sa nachádza v srdci druhovo pestrých lesov Pieninského národného parku. P rináša unikátny zážitok pobytu v horskom...

Drevený Kostol sv. Anny, Tatranská Javorina

Netypický drevený kostolík dal v rokoch 1902 – 1903 postaviť knieža Kristián Kraft Hohenlohe, bohatý nemecký šľachtic. Umiestnenie kostola vytvára nádhernú scenériu s Vysokými Tatrami v pozadí.

Lovecký zámoček Hohenlohe, Tatranská Javorina

Drevený zámoček z konca 19. storočia bol sídlom správy rozsiahlych majetkov kniežaťa Hohenlohe. Neskôr slúžil na reprezentačné účely najvyšších ústavných činiteľov, verejnosti ho sprístupnil prezident A. Kiska.

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa je jedným z podzemných klenotov Slovenska. Zároveň ide o jedinú sprístupnenú jaskyňu vo Vysokých Tatrách.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Viktória***7.34 km
Penzión Kaštieľ Hanus ***7.37 km
Penzión GORALTURIST8.46 km
Stravovanie v Bachledovej doline8.51 km
Grand Hotel**** Bachledka Strachan8.51 km
Dvor Magduška0.03 km
Luxury Chalet Katarinka0.06 km
Drevenica Deni0.07 km
Urbársky dom0.08 km
Goralská drevenica0.16 km