osturna drevenice 3

Osturňa

Malebné drevenice a nádherná príroda. Taká je Osturňa. Živý skanzen tvorí 157 pamiatkovo chránených objektov. Najstarších obyvateľov môžete ešte aj dnes stretnúť v tradičnom ľudovom kroji.

 

Obec Osturňa vznikla v regióne Spiš, v oblasti Zamaguria, ktorej veľkú časť vlastnil rod Berzeviczy A. Görgey. Tento rod zakladal obce prostredníctvom "šoltýsov", ktorí hľadali ľudí vhodných na osídlenie daných oblastí a na založenie osád. Takýto osadníci sa stali poddanými majiteľa pôdy, ale boli oslobodení od daní aj na 20 rokov. V 15. a 16 storočí osídľovali Zamagurie na základe valašského práva aj karpatsko-rusínski obyvatelia. Takýmto spôsobom vznikla aj obec Osturňa. Táto obec  sa považuje za najdlhšiu potočnú dedinu na Slovensku (9,5 km). 

Od svojho vzniku Osturňa odolávala povstaniam, požiarom, morovej epidémii, vojnám, ale tešila sa aj hospodárskym, kultúrnym, školským a duchovným rozvojom. V roku 1648 v nej stál kostol aj fara. V roku 1979 bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

 Osturňa. Foto: Jano Štovka, MQEP
Osturňa. Foto: Jano Štovka,...

Živý skanzen

V Osturni sa zachovalo niekoľko pôvodných goralských usadlostí. Celkovo sa v nej nachádza 157 pamiatkovo chránených objektov. V prednej časti typického dvora je drevený zrubový dom so sedlovou strechou krytou šindľom. Vzadu sa nachádza stodola s maštaľou.

Osturňa sa preslávila aj tradičnými osturňanskými jedlami, ktoré pozostávajú prevažne z bryndze, zemiakov a slaniny – tradičných surovín pracujúceho goralského ľudu.

 Drevenica v Osturni. Foto: Jano Štovka, MQEP
Drevenica v Osturni. Foto: Ja...

 

Zdroj: www.karpatskamapa.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Múzeum Ždiarsky dom

Ždiar je rázovitá obec pod úpätím Belianskych Tatier so svojim typickým folklórom a tradíciami. Múzeum prevedie návštevníkov spôsobom života Goralov, k prehliadke patrí aj možnosť obliecť sa do ždiarskeho kraja.

Chodník korunami stromov Bachledka

Chodník korunami stromov Bachledka sa nachádza v srdci druhovo pestrých lesov Pieninského národného parku. P rináša unikátny zážitok pobytu v horskom...

Drevený Kostol sv. Anny, Tatranská Javorina

Netypický drevený kostolík dal v rokoch 1902 – 1903 postaviť knieža Kristián Kraft Hohenlohe, bohatý nemecký šľachtic. Umiestnenie kostola vytvára nádhernú scenériu s Vysokými Tatrami v pozadí.

Lovecký zámoček Hohenlohe, Tatranská Javorina

Drevený zámoček z konca 19. storočia bol sídlom správy rozsiahlych majetkov kniežaťa Hohenlohe. Neskôr slúžil na reprezentačné účely najvyšších ústavných činiteľov, verejnosti ho sprístupnil prezident A. Kiska.

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa je jedným z podzemných klenotov Slovenska. Zároveň ide o jedinú sprístupnenú jaskyňu vo Vysokých Tatrách.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Viktória***7.34 km
Penzión Kaštieľ Hanus ***7.37 km
Penzión GORALTURIST8.46 km
Stravovanie v Bachledovej doline8.51 km
Grand Hotel**** Bachledka Strachan8.51 km
Dvor Magduška0.03 km
Luxury Chalet Katarinka0.06 km
Drevenica Deni0.07 km
Urbársky dom0.08 km
Goralská drevenica0.16 km