Pamätník na Dukle

Duklianske bojisko a pamätník na Dukle

Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka pripomínajúca spoločnú operáciu sovietskych a česko-slovenských vojsk o Dukliansky priesmyk, ktorá sa tu odohrala na jeseň v roku 1944.

Tento prírodný areál patrí k najnavštevovanejším miestam regiónu. Nachádza sa v blízkosti hraničného priechodu do Poľska – Vyšný Komárnik a je pripomenutím Karpatsko-duklianskej vojenskej operácie. Počas bojov tu padlo vyše 60 tisíc sovietskych a československých vojakov.

Pamätník vysoký 28 m postavili v roku 1949. Je zakomponovaný do vojenského cintorína, ktorý pretína kolonáda s bronzovými tabuľami. Tabule nesú mená 1 265 padlých príslušníkov 1. čsl. armádneho zboru.

 Údolie smrti, Rázcestie Kapišová. Foto: Jano Štovka, MQEP
Údolie smrti, Rázcestie Kap...

Okolie pamätníka s cintorínom je rozľahlým vojenským múzeom pod otvoreným nebom. Bývalé bojisko možno uvidieť z nadhľadu, ktorý návštevníkom poskytuje vyhliadková veža.

V areáli prírodného múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky z druhej svetovej vojny. V okolitých lesoch sa dá i dnes ukryť v zachovaných bunkroch.

Do múzea patrí aj Údolie smrti v okolí obce Kapišová, kde sa odohrali najťažšie boje s masívnym nasadením tankov.

 

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

 

POZRI TIEŽ:

Po stopách 1. a 2. svetovej vojny

Vydajte sa po stopách 1. a 2. svetovej vojny. Počas cesty budete mať možnosť navštíviť unikáte miesta Severovýchodu Prešovského kraja. Ten je jedným z mála regiónov súčasnej Slovenskej republiky (SR), kde prebiehali vojenské operácie počas 1. svetovej vojny. Boj o Karpaty sa sústredil aj na územie jeho krajného severovýchodu.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Driečna **13.29 km
Reštaurácia Martin14.01 km
Royal restaurant & pizzeria14.39 km
Reštaurácia Pizza express Svidník14.48 km
Venti 2014.99 km
Penzión Driečna **13.29 km
Turistická ubytovňa - Infocentrum Vladiča13.86 km
Stavbet15.47 km
Penzión Habura15.72 km
Penzión Alexander15.79 km