OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pamätník „Oslobodenie” v Kalinove

V roku 1964 pri príležitosti 20. výročia oslobodenia obce, na znak vďaky svojej osloboditeľke – Červenej armáde, Kalinovčania vybudovali v parku pamätník s pekne upraveným okolím.

Pamätník „Oslobodenie” v Kalinove znázorňuje sovietskeho vojaka – Osloboditeľa, ktorý drží v rukách nad hlavou dieža, symbol nového života na oslobodenom území. Autorom súsošia je akademický sochár Fraňo Gibala, rodák spod Dukly, z obce Krajná Poľana.

Súsošie je z bieleho rumunského mramora. Na podstavci pri ňom je pamätná tabuľa s textom v slovenskom a ukrajinskom jazyku:

„Dňa 21. septembra 1944 oslobodili sovietske jednotky 3. horského streleckého zboru 1. gardovej armády 4. ukrajinského frontu Kalinov ako prvú obec v Československu od fašistických okupantov.”

Na piedestáli je takisto dvojjazyčný text:

„Večná sláva hrdinom padlým v boji proti fašizmu”

Niekoľko metrov od pomníka stojí na kamennom podstavci symbol sovietskych tankistov, tank – T-34, ktorý razil cestu slobody cez Karpaty do Československa. Na podstavci je umiestnená tabuľa s dvojjazyčným textom:

„Tankistom 3. gardového streleckého zboru, ktorí sa významne podieľali v bojoch pri oslobodzovaní Kalinova v dňoch 8. – 21. septembra 1944.”

 

Zdroj: www.kalinov.sk