Pamätník východoslovenského roľníckeho povstania. Foto www.obechaniska.sk

Pamätník východoslovenského roľníckeho povstania

Pamätník východoslovenského roľníckeho povstania na vrchu Furča v Haniske pri Prešove bol postavený v roku 1938 na počesť obetí sedliackeho povstania, ktoré vypuklo v roku 1831.

Vrch Furča bol miestom, kde sa odohrala jedna z najväčších zrážok povstania medzi vzbúrenými sedliakmi a vojakmi. Vlna nepokojov vtedy zasiahla vyše 150 východoslovenských obcí. Na čele rebélie stáli richtári z niektorých obcí a niekoľko chudobných zemanov. Povstanie nakoniec potlačila uhorská armáda.

 Vzor rebelov – Pamätník roľníckej vzbury Haniska. Foto: Ing. Mgr. Jozef Kotulič
Vzor rebelov – Pamätník r...

Pamätník východoslovenského roľníckeho povstania, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, vytvoril architekt J. Pospíšil. Hlavným motívom je bronzová socha muža držiaceho ratolesť s výškou 4,2 m, ktorú v podnoží dopĺňa súsošie siedmich postáv s výškou 3,2 m. Celková výška pamätníka je 20 m.

Z Furče sa návštevníkom naskytne pekný výhľad na okolité obce, mesto Prešov a Slanské vrchy v pozadí. Na vrchol vedie značený turistický chodník od parkoviska na pravom brehu Torysy, hneď za mostom.

 

Zdroj: vydavateľstvo Dajama, www.obechaniska.sk

Titulná foto: www.obechaniska.sk

 

POZRI TIEŽ:

Prešov

Metropolou severovýchodného Slovenska, ktoré v sebe skrýva jedinečnosť a kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov, je PREŠOV, mesto s bohatou minulosťou a dynamickou súčasnosťou.

Ortodoxná synagóga v Prešove

Interiér synagógy zdobia nádherné ornamentálne maľby, vďaka čomu patrí synagóga k najkrajším na Slovensku. Stále sa využíva ako modlitebňa. Popri tom funguje i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry.

Soľnohrad (Zbojnícky hrad)

Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý - chránil vzácne

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Enchanté3.32 km
Turistická ubytovňa Mladosť3.83 km
Plaza Beach restaurant3.92 km
Čínska reštaurácia XIHU3.97 km
METROPOLIS - Bistro - Reštaurácia4.12 km
Apartmány Style2.43 km
Hotel Lineas3.17 km
Hotel Enchanté3.32 km
Turistická ubytovňa Mladosť3.83 km
Villa Plaza Boutique Hotel & Spa****3.93 km