Pánská záhrada – Hertník

Pánská záhrada – Hertník

Pánská záhrada – Hertník

V parku, ktorý susedí s kaštieľom Hertník i kostolom, sa nachádza socha sv. Antona Paduánskeho (r. 1760). Toto rozmerné rokokové dielo z pieskovca, vytvorené neznámym sochárskym majstrom v druhej polovici 18. storočia, si údajne objednal jeden z miestnych zamepánov Forgáčovcov ako pamiatku na svojho syna Antona.

Socha aj s podstavcom dosahuje výšku takmer 4 metre. Kedysi stála obrátená smerom ku kaštieľu a obklopovali ju štyri lipy. V roku 1906 bol priestor okolo sochy vysadený jedličkami. V roku 1934 sochu renovovali a v roku 1993 bol jej originál nahradený rekonštrukčnou kópiou, ktorú vytvoril akad. Sochár Martin Kutný, rodák z Bartošoviec. V roku 1906 bolo celé hertnícke panstvo aj s kaštieľom predané účastinárskej spoločnosti „Magyar Fôld“, ktorá neskôr predala hertnícke lesy židovským podnikateľom. Tí si najali 150 cudzích robotníkov, ktorí bývali v lese v kolibách. Pri železničnej zastávke na „Stavenci“ postavili moderne zariadenú pílu, ktorá vyrúbané stromy spracúvala.

Pánske polia v hertníckom chotári si v tej istej dobe postupne odkupovali Hertníčania. V roku 1910 sa lesy spolu s kaštieľom stali majetkom uhorského štátu. Samotná história kaštieľa sa datuje približne do polovice 16. storočia, kedy hertnícke panstvo prešlo do vlastníctva šľachtického rodu Forgáčovcov z Jelenca /Gýmeša/. Práve malebný park je súčasťou areálu kaštieľa a turistami vyhľadávanou atrakciou.Zdroj textu/foto:
www.regionsaris.sk
www.obechertnik.sk

POZRI TIEŽ:

Vrch Čergov

Pohorie Čergov s rozmermi 29×17 kilometrov sídli na flyšovom podklade. Na východe hraničí s Ondavskou vrchovinou, na juhu s Košickou kotlinou a Šarišskou vrchovinou, na západe s

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Sypanec – Pizza & Bar2.98 km
Motorest Jose4.47 km
Hotel Bellevue*** Bardejov7.64 km
Bowling pub Duet8.55 km
Reštaurácia Arkáda8.79 km
Sypanec – Pizza & Bar2.98 km
Hotel Bellevue*** Bardejov7.64 km
Penzión Magura9.76 km
Hotel Šariš***9.77 km
Penzión Le Monde9.90 km