Partizánsky lazaret

Partizánsky lazaret

V časoch SNP bola dôležitým úsekom partizánov obec Kríže, ktorá sa nachádza na úpätí pohoria Čergov. Pôsobila tu partizánska brigáda Čapajev, neskôr partizánsky zväzok Alexander Nevský. Na počesť vojnových hrdinov sa od roku 1960 vypína nad obcou majestátny pamätník SNP. Na neďalekom svahu sa nachádzajú zachované vojnové zákopy, či zrekonštruovaná zemľanka.

Výnimočnou pamiatkou z čias 2. svetovej vojny je tajný partizánsky lazaret. Lazaret sa nachádza nad obcou Livov, v smere na obec Livovská huta. Od asfaltovej cesty vedúcej z Livova do Livovskej huty je vzdialený asi 350 – 400 metrov na pravo, pod vrchom Čekošov. Od prístupovej cesty k nemu vedie značený chodník so zelenou značkou náučného chodníka.  

partizansky lazaret

V auguste 1944 začínala nemecká armáda okolo Čergova sústreďovať značnú vojenskú silu na boj proti partizánom. V okolí obce Kríže dochádzalo k bojom medzi partizánmi a nemeckou armádou. Ošetrovať ranených partizánov bolo čoraz náročnejšie a nebezpečné. Členovia občianskeho odboja z obcí Lukov, Livov a Livovskej Huty, sa stretli a dohodli sa na ďalšom postupe pri záchrane ranených partizánov. Výsledkom bolo vybudovanie tajného poľného lazaretu. Prevádzku zabezpečovali miestni príslušníci odboja, za čo sa im Nemci kruto pomstili. Výsledkom boli vypálené domy a 29 mužov bolo odvedených do koncentračných táborov. Lazaret sa stal symbolom obetavosti a hrdinstva. 

Foto: 
Obnova cesty ku pamätníku - Kríže

Zdroj: 
https://tik.bardejov.travel/sk/tipy_na_vylety
https://kstbardejov.wbl.sk/Tajny-partizansky-lazaret.html

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Motorest Javorina8.41 km
Motorest Tarnov9.44 km
Motorest Jose10.02 km
Hotel Bellevue*** Bardejov11.17 km
Sabaraca pub13.40 km
Hotel Bellevue*** Bardejov11.17 km
Penzión - Renesance Restaurant13.79 km
Hoský hotel Šport Lysá13.90 km
Hotel Javorná13.90 km
Hotel Šomka **13.90 km