Po stopách príhod dobrého vojaka Švejka

Po stopách príhod dobrého vojaka Švejka

Po stopách príhod dobrého vojaka Švejka je medzinárodná cyklotrasa č. 5880 (zelená) na severovýchode Slovenska. Nadväzuje na cyklotrasu, ktorá začína v ukrajinskom Ľvove a pokračuje do Poľska.

Na Slovensku vedie z Laboreckého sedla na hranici s Poľskom do obce Palota, kde sa môžete zastaviť pri cintoríne vojakov padlých v 1. svetovej vojne. Ďalej trasa pokračuje do Medzilaboriec a cez obec Koškovce až do Humenného na železničnú stanicu, kde sa nachádza socha dobrého vojaka Švejka. Cyklotrasa kopíruje železničnú trať, ktorou počas prvej svetovej vojny putovali frontové vojská, a podľa svetoznámeho románu Jaroslava Haška aj táto legendárna postava.

Cestou cez mesto Medzilaborce máte možnosť prezrieť si miniskanzen alebo absolvovať prehliadku v múzeu, ktoré je venované kráľovi pop-artu Andymu Warholovi. Ďalej môžete obdivovať zrúcaninu Monastyr v Krásnom Brode, ktorú prezývajú aj \"Rusnácky devín\". V meste Humenné nemôžete obísť renesančný kaštieľ a tamojší skanzen.

Táto oblasť severovýchodného Slovenska bola v minulosti silne poznačená vojnovými udalosťami. Tie pripomínajú viaceré cintoríny, napr. v Sukove, Čertižnom, Výrave, Kalinove, Svetliciach, Zbojnom, ale aj Medzilaborciach. Dostať sa k nim dá odbočením z hlavnej trasy. Cyklotrasa je dlhá 52 km a je vhodná pre vytrvalejších cyklistov.

Zdroj info: OOCR HzHš

Pozri tiež:

Medzilaborce

Ak patríte medzi milovníkov umenia, okresné mesto Medzilaborce vás očarí Múzeom moderného umenia Andyho Warhola, ktoré ponúka druhú najväčšiu zbierkou...

Humenné

Mesto Humenné, často nazývané aj centrom či bránou horného Zemplína, sa rozprestiera v severovýchodnej časti Slovenska, pri sútoku riek Laborec a Cirocha.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Karpatia****0.29 km
Family Reštaurácia a Bar0.75 km
La Crêperie – „Palacinkáreň u Priateľov“0.90 km
Reštaurácia Dukla0.95 km
Reštaurácia Modrý Kocúr1.02 km
Hotel Karpatia****0.29 km
Milénium Café & Penzión0.54 km
Apartmány Bunker Pub0.71 km
Penzión Proxima0.71 km
Penzión ASTON2.10 km