Po stopách prvého zaznamenaného horolezeckého výstupu na štít Vysokých Tatier

Po stopách prvého horolezeckého výstupu v Tatrách

V Kežmarku študoval, pôsobil a zomrel slávny prírodovedec, geograf a vydavateľ kalendárov, ktorý ako prvý vedec v Uhorsku prezentoval tvrdenie, že zem sa točí okolo svojej osi a nie je pevným bodom vesmíru. Dielo má názov Výklad otáčania zeme a jeho autorom je Dávid Fröhlich. Úspech a uznanie  dosiahol Fröhlich  vydávaním kalendárov (viac ako 150 kalendárov) .Svoj prvý zostavil už v roku 1623.  Kedysi to bol veľmi dôležitý informačný a vzdelávací prostriedok – označoval dni v roku, ale obsahoval tiež rôzne astronomické a meteorologické predpovede, informácie zo zemepisu, histórie a poľnohospodárstva. 

Do dejín horolezectva sa zapísal ako študent v roku 1615, kedy zaznamenal svoj výstup na štít Vysokých Tatier, pravdepodobne na Kežmarský štít. Tento výstup sa označuje ako vôbec prvý zaznamenaný horolezecký výstup vo Vysokých Tatrách.

Prechádzkou po Kežmarku sa zoznámite s miestami, kde žil a pôsobil tento významný prírodovedec.

1. stanovište

Poďme sa pozrieť k domu na Hradnom námestí č. 22 – na priečelí je umiestnená tabuľa, ktorá je venovaná jeho osobnosti. V tomto dome žil a niekedy okolo r. 1637 tu vybudoval  malú hvezdáreň.

2. stanovište

Dávid študoval na kežmarskom gymnáziu a bol nadšený Tatrami = Snežnými horami. Ako 20-ročný  sa v roku 1615 vybral zo svojimi priateľmi na túru a vystúpil (pravdepodobne) na Kežmarský štít.

Tento výlet je v dejinách objavovania Vysokých Tatier zaznamenaný ako prvý vysokohorský výstup. Prejdime k drevenej informačnej tabuli ku hradu, pozrime si mapu okolia a panorámu tatranských štítov. Možno ste ich názvy časom pozabudli, máte teda možnosť pekne si ich zopakovať....

 Letná obloha
Letná obloha

3. stanovište

Mesto Kežmarok bolo v tom období obkolesené močiarmi a pozorovať ho bolo najvhodnejšie z vyvýšenín a kopcov. Poďme sa teda prejsť okolo zimného štadióna smerom cez ulicu Kamenná baňu k novému cintorínu. Prejdime po ceste okolo kláštora na najvyššiu medzu a dobre sa rozhliadnime na Vysoké Tatry. Za chrbtom sa nám rozprestiera hrebeň Levočských vrchov a zo západnej strany vidíme  Kráľovu hoľu.  Možno práve tak sa túžobne pozeral na Snežné hory aj Dávid Fröhlich, ktorý rád veľa cestoval, spoznával prírodu a cudzie krajiny.

Zaujímavé je, že jeho kalendáre opisovali aj mapy nočnej hviezdnej oblohy, podľa ktorých sa orientovali pocestní.

Ak máte odvahu, dobrých priateľov a čelovky alebo iné svietidlá, môžete si túto trasu vyskúšať aj pod nočnou oblohou za splnu mesiaca, ktorý bude napríklad 3. augusta 2020.

 

Zdroj: OOCR Tatry Spiš Pieniny

 

POZRI TIEŽ:

Kežmarok

Kežmarok leží na severe územia v malebnom prostredí Spiša pod Vysokými Tatrami. Mesto vniklo zlúčením viacerých osád pôvodného slovanského obyvateľs...

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Classica0.50 km
Hotel Club***0.61 km
Kežmarská reštaurácia0.65 km
Reštaurácia Severka0.66 km
Reštaurácia Fontána0.76 km
Ranč Čajka0.11 km
Hotel Club***0.61 km
Penzión Andrea0.72 km
Boutique Hotel Hviezdoslav****1.08 km
Penzión U Jakuba1.29 km