Kežmarok zdroj OOCR Tatry Spiš pieniny

Po stopách X lúčov v Kežmarku

Naše putovanie nebude smerovať k televíznej obrazovke a určite nebude o sledovaní akčného seriálu. Bude o zastaveniach, ktoré v Kežmarku spájajú ako pomyslené svetelné lúče miesta spojené s menom Dr. Vojtecha Alexandra. X lúče, teda lúče, ktorých využitie pre objavy v medicíne veľmi skoro pochopil Dr. Vojtech (Béla) Alexander – kežmarský rodák a zakladateľ Röntgenologického ústavu v Budapešti – mali obrovský význam v rozvoji snímkovania a diagnostiky. Dr. Alexander sa stal významným odborníkom v röntgenológii v Uhorsku. Poďme sa teda pozrieť na miesta, ktoré nám ho pripomenú:

1. lúč

Prechádzku začneme v centre Kežmarku na ulici Dr. Alexandra pri dome č. 37, kde bola ordinácia slávneho kežmarského lekára, ktorého si lekárska elita Uhorska vysoko vážila. Na priečelí domu je umiestnená pamätná tabuľa lekárovi, ktorý s rovnakou ochotou pomáhal bohatým mešťanom, ako aj nemajetným obyvateľom.

2. lúč

Prejdime cez cestu na Garbiarskej ulici a pred sebou uvidíme budovu Strednej odbornej školy – bývalej tkáčskej školy. Jej riaditeľ Jozef Tschörner pomáhal Dr. Alexandrovi vylepšovať v tej dobe ešte nedokonalý röntgenový prístroj. Topole týčiace sa po stranách parku pred školou smerom k internátu pripomínajú vysušené rameno rieky Poprad. O vznik tejto zelenej pasáže (Alexandrova alej), ktorá nahradila tzv. Husí potok v Kežmarku, sa zaslúžil Dr. Vojtech Alexander – zakladateľ Kežmarského
okrášľujúceho spolku.

3. lúč

Ďalej sa vyberieme k sídlisku Sever a pokračujeme po ceste vedúcej k amfitéatru. Nemôžeme zablúdiť, lebo kráčame po náučnom chodníku Lesoparku SEVER (tabule 1 – 5). Starí Kežmarčania hovoria, že práve tu na horizonte kopca vysadili členovia Kežmarského okrášľujúceho spolku borovicovú alej, ktorá končí pri tabuli č. 6 s panorámou Vysokých Tatier. Náučný chodník poskytne najmä deťom zaujímavé informácie o flóre a faune v okolí Kežmarku.

 OOCR Tatry-Spiš-Pieniny
OOCR Tatry-Spiš-Pieniny

4. lúč

Z prechádzky sa vrátime na sídlisko SEVER a zamierime do Kežmarského hradu. Tu si prezrieme röntgenový prístroj z roku 1897, ktorý Dr. Alexander skutočne používal, a tiež jeho historicky prvú plastickú röntgenovú snímku. Dozviete sa, aké následky mali vedecké pokusy v jeho rodine. Unikátny exponát nájdete v jednej z expozícií Kežmarského hradu, ktorý je celoročne otvorený.

 OOCR Tatry-Spiš-Pieniny
OOCR Tatry-Spiš-Pieniny

5. lúč

Na záver sa presunieme k budove Lýcea (vedľa dreveného evanjelického kostola na Hviezdoslavovej ulici), na ktorej je umiestnená busta Dr. Alexandra – aby sme patrili medzi tých, ktorí si natrvalo zapamätajú tvár slávneho uhorského lekára a zakladateľa röntgenológie v Uhorsku.

 OOCR Tatry-Spiš-Pieniny
OOCR Tatry-Spiš-Pieniny

 

Titulná foto: OOCR Tatry-Spiš-Pieniny

 

POZRI TIEŽ:

Kežmarok

Kežmarok leží na severe územia v malebnom prostredí Spiša pod Vysokými Tatrami. Mesto vniklo zlúčením viacerých osád pôvodného slovanského obyvateľs...

Mestské opevnenie v Kežmarku

14. storočie bolo pre Kežmarok nielen obdobím rozkvetu, ale i vojen a nepokojov, preto mesto nevyhnutne potrebovalo zlepšiť obranný systém. Presný vznik opevnenia nepoznáme, prvá

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Kežmarská reštaurácia0.10 km
Reštaurácia Severka0.20 km
Reštaurácia Fontána0.21 km
Hotel Club***0.21 km
Penzión Andrea0.30 km
Hotel Club***0.21 km
Penzión U Jakuba0.68 km
Ranč Čajka0.72 km
Boutique Hotel Hviezdoslav****0.93 km
Penzión Gardoš0.96 km