borkut_pramen_1

Minerálne pramene Popik a Malý Borkút

Minerálne vody na území Šariša si v minulosti vyslúžili mimoriadnu pozornosťvďaka kvalitnému chemickému zloženiu vody. Vyskytuje sa tu viac sírnych prameňov, ako v ktoromkoľvek inom regióne na Slovensku. Ich výdatnosť je však v prevažnej miere nízka. Známe minerálne pramene, ktoré navštevujú najmä obyvatelia mesta Prešov a jeho okolia sa nachádzajú v lokalite Borkút. Miestni ich poznajú pod názvami Borkút malý, Borkút veľký, Popik a Čurek. Kyselka zo žriediel na Borkúte sa v minulosti využívala dokonca v kombinácii s vínom.

borkut_pramen_2

Z minerálnych prameňov na Borkúte je v súčasnosti možné ochutnať vodu len z PopikaMalého Borkúta, keďže jeho väčšia verzia je v dezolátnom stave a voda z prameňa Čurek nie je pitná. K prameňu Malý Borkút vedie modro značená turistická značka od rázcestia Haniska. Voda z prameňa je zachytená do 200 litrového dreveného suda, ktorý je zakrytý betónovou konštrukciou uzavretou oceľovým príklopom. Nad prameňom je postavený drevený altánok.

popik

K prameňu Popik vedie od rázcestia Haniska žlté značenie. Nachádza sa za hájovňou smerom po ceste na Malkovskú hôrku. Okolie žriedla bolo upravené ešte v roku 1966. Dnes sa  voda zachytáva do dreveného kadlubu zakrytého búdkou. Vývod je urobený tri metre nižšie do múrika z kamenných tvárnic. Voda sa odoberá z oceľovej rúrky.

čurek

 

Vlastnosti

  • Lokálny prameň

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Enchanté2.49 km
Turistická ubytovňa Mladosť2.93 km
Penzion & Grill House Trattoria3.27 km
METROPOLIS - Bistro - Reštaurácia3.28 km
Poetika Prešov3.32 km
Apartmány Style1.68 km
Hotel Lineas2.36 km
Hotel Enchanté2.49 km
Turistická ubytovňa Mladosť2.93 km
Penzion & Grill House Trattoria3.27 km