Dominika Štefková_Smokovecka kyselka 2
k3M_256415_m

Prameň Smokovecká kyselka v Starom Smokovci

Tatranský národný park (TANAP) je zdrojom pitnej vody nie len pre živočíchov, ale aj ľudí. Predkovia dnešných Tatrancov zakladali svoje osady práve pri zdrojoch pitnej vody, aby ju mali v náročnom horskom teréne na dosah ruky. Najstaršia písomná zmienka o prameňoch v Starom Smokovci pochádza už z roku 1764. Veľký záujem o minerálnu vodu viedol v roku 1793 k založeniu osady. Tatranská osada Starý Smokovec sa preto môže pochváliť kúpeľmi a prameňmi dvoch kyseliek s názvami Castor a Pollux (týmito menami boli pomenované známe dvojčatá z gréckej mytológie). Prístupný je jeden prameň známy ako Smokovecká kyselka. Vodu zo Smokoveckej kyselky dokonca poznala aj Mária Terézia. V 18. storočí bola pravidelne dovážaná na chrbtoch koňov a oslov až na kráľovský dvor do Viedne.

Dominika Štefková_kyselka

Prírodný minerálny zdroj Smokovecká kyselka vyviera necelých sto metrov od miestneho amfiteátra. Prameň je voľne prístupný v upravenom altánku a vedie k nemu niekoľko turistických chodníkov. V blízkosti altánku sa nachádza aj druhý prameň, ktorý vyteká do umelo vytvoreného jazierka. Ten však nie je určený na pitie. Kyselka má farbu železitej vody s hodnotou pH 3,4. Samotný prameň tvorí prírodná, hydrouhličitná, vápenatohorečnatá voda, ktorá pomáha pri boji s mnohými zdravotnými komplikáciami, akými sú nervové poruchy, poruchy ochorenia pohybového či kožného ústrojenstva a tiež podporuje trávenie.

Dominika Štefková_ZCR VT_kyselka-voda

Uhličité minerálne vody v Starom Smokovci majú zriedkavé vlastnosti, keďže ich mineralizácia dosahuje hodnotu do 100 mg/l. Za toto liečivé zloženie môže najmä nadmorská výška prameňa (1 030 m n. m.) a žulové podložie. Liečivá voda slabého minerálneho zápachu je určená k pravidelnej konzumácii. Neďaleko Smokoveckých prameňov vznikla v roku 2017 nová plnička vody, ktorá sa distribuuje v sklených obaloch, známa ako Tatranská minerálka.

Vlastnosti

  • Prírodný minerálny zdroj
  • Mineralizácia 100 mg/l
  • Teplota vody 6°C
  • Pozorovací zdroj

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Koliba Kamzík0.14 km
Penzión TATRAŠPORT ŽAMPA***0.18 km
Central Restaurant ,,Starý Šmakovec“0.25 km
Gastronómia až nad oblaky0.32 km
Hrebienok Resort0.33 km
Koliba Kamzík0.14 km
Penzión TATRAŠPORT ŽAMPA***0.18 km
Penzión Tatra0.28 km
Hrebienok Resort0.33 km
Central Apartmány a Restaurant0.33 km