ad9b4fa1a4

Pramene vo Vyšných Ružbachoch

Vyšné Ružbachy sú populárnym a vyhľadávaným turistickým miestom. Zapríčinili sa o to krásna príroda, história, kultúra, ale najmä termálne kúpele. Návštevníci tu nájdu zaslúžený relax a zdravie.  Liečivá voda v kúpeľoch patrí do skupiny hydrouhličitanovo-síranových, vápenato-horčíkových, uhličitých, hypotonických minerálnych vôd. Jej zdrojom je deväť prameňov, ktoré chŕlia 150 litrov vody za sekundu. Jej teplota je 19 °C až 22,3 °C.

 

Prameň Izabela

Najvýdatnejším spomedzi všetkých deviatich je Izabela. Produkuje až 100 litrov vody za sekundu. V súčasnosti je považovaná za najuhličitejší prameň v Európe. Tento zdroj využívajú kúpele nielen vo vodoliečebných zariadeniach, ale aj na letnom kúpalisku. Samotný vrt je hlboký 208 m a nachádza sa v kúpeľnom areáli na okraji lesa.

 

Prameň Kráter

Zaujímavým zdrojom liečivej vody v Ružbachoch je aj prameň Kráter. Výstižný názov charakterizuje jeho tvar. Má podobu skutočného krátera s termálnym jazierkom uprostred. Obklopuje ho meter vysoký val travertínu.

 

Prameň Svätený I

Západne od kúpeľného areálu pri lesnej cestičke sa nachádza prameň Svätený I. Voda, ktorá vyteká z kamenného múrika, je obľúbeným pitným zdrojom obyvateľov a návštevníkov kúpeľného parku.

 

Pramene (Nový) Ščensný a Stavbár

Pod liečebným domom Travertín sa nachádzajú dva zdroje minerálnej vody. Pramene Nový Ščensný a Stavbár sú umeleckým dielom. Vytekajú zo zložito vystavaného a umelecky dekorovaného múrika. Nový Ščensný z ľavého a Stavbár z pravého žľabu umeleckej pitnej vázy.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Koliba Studnička Vyšné Ružbachy0.00 km
Reštaurácia KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka14.19 km
Ranč Čajka21.93 km
Hotel Kontakt25.16 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy0.00 km
Wellness Grandhotel Strand Vyšné Ružbachy0.00 km
CROCUS Kežmarské Žľaby22.82 km
Hotel Kontakt25.16 km
Grandhotel Praha26.39 km