Chram sv. Ducha, Medzilaborce_Foto - J. Stovka

Pravoslávny Chrám sv. Ducha, Medzilaborce

Azda najkrajšou dominantou východoslovenského mesta Medzilaborce je kultúrna pamiatka Chrám svätého Ducha. Chrám sa týči na vyvýšenine centra mesta a svojou architektúrou a mohutnou stavbou púta pozornosť každého návštevníka. Vo vnútri ukrýva doslova pastvu pre oči.

Tento majestátny pravoslávny chrám bol postavený v polovici 20. storočia, v roku 1949, ako pamätník padlým vojakom v oboch svetových vojnách na mieste starého dreveného kostolíka. Preto miesto získalo aj pomenovanie Pamätník padlých hrdinov – Slovanov prvej a druhej svetovej vojny.

 Foto: Jano Štovka
Foto: Jano Štovka

Výstavba chrámu nebola jednoduchá, a to kvôli nedostatku stavebného materiálu a finančných prostriedkov. Vďaka podpore vtedajšieho ministra obrany ČSR a neskôr prezidenta republiky Ludvíka Svobodu sa ale stavba mohla zrealizovať.

Chrám Svätého Ducha bol zhotovený v staroruskom renesančnom slohu a svojou jedinečnou architektúrou a strhujúcou interiérovou výzdobou je právom dominantou mesta.

 Foto: Jano Štovka
Foto: Jano Štovka

V priebehu niekoľkých rokov bol chrám poveternostnými podmienkami zničený a preto bola nevyhnutná jeho generálna oprava.

Na oprave sa podieľal okrem miestneho majstra aj umelec, pôvodom Grék žijúci v USA, Dimitrios Leussis. Tento známy ikonopisec zrealizoval maľbu celého chrámu s pozoruhodnou kompozíciou farieb až 360 ikon na ploche 1 600 m2.

Jedinečná dominantná architektúra chrámu a maľby vytvárajú mystické prostredie plné prekrásnych farieb, ktoré fascinuje všetkých návštevníkov.

 

Zdroj: Wikipedia, www.medzilaborce-orthodox.sk, slovakia.travel, Bedeker PSK

 

POZRI TIEŽ:

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Múzeum ponúka niekoľko expozícií, ktoré predstavujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich i zahraničných umelcov.

Miniskanzen Medzilaborce

Pôvabné dreveničky rusínskych domov, zrubový kostolík. Všetky domčeky sú v mierke zmenšenými replikmi tradičných rusínskych domov z okolia Medzilaboriec.

Monastyr Krásny Brod

Krásny Brod so svojou históriou patrí medzi najstaršie odpustové miesta. Obec leží na území, ktoré bolo v minulosti významnou cestou z Uhorska a Podkarpatia do Haliča.

Kamjana – Čertov kameň

Čertov kameň poskytuje turistom nádherný výhľad na okolitý kraj i samotné mesto Medzilaborce. Pieskovcová skala je vyhľadávaná zvlášť pre vyrytý reliéf hlavy čerta z roku 1994.

Socha kniežaťa Laborec – Habura

V okolí Habury treba vidieť nielen drevený kostolík, oboru zvierat, ale určite aj bronzovú sochu kniežaťa Laborca. Nádherné výhľady na okolitú prírodu a majestátnosť

Gréckokatolícky chrám sv. biskupa Mikuláša – Habura

Pôvodný drevený chrám v obci Habura neďaleko Medzilaboriec postavili začiatkom 16. storočia. Dnes na tomto mieste stojí jeho verná kópia. Pôvodný drevený chrám zo 16. storočia bol