Mapa Tvarožná a okolie

Prechádzka v okolí obce TVAROŽNÁ

Tvarožná existovala pravdepodobne už koncom 12., alebo začiatkom 13. storočia. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1268. V tomto období už bola vyvinutým mestečkom, ktorého obyvatelia užívali pomerne rozsiahle výsady. Až do 16. storočia mala názov Durand. Nový názov Tvarožná je prvýkrát písomné doložený  v roku 1572. Obec patrila do spoločenstva spišských mestečiek a mestské práva používala od roku 1271. Riadila sa nemeckým Saským právom. Vpád husitov, požiare a aj vojna medzi Kežmarkom a Levočou mali nepriaznivý dopad na rozvoj obce. Aj napriek tomu je tu viacero kultúrno-historických pamiatok, ktoré stoja za to, aby si ich návštevník ktorý tu zájde prezrel. Najvýznamnejšie sú rímskokatolícky Kostol sv. Mateja s bronzovou krstiteľnicou a gotickými zvonmi, evanjelický chrám boží a Immaculata – pieskovcový stĺp nepoškvrnenej Panny Márie. Okrem toho pekne sú opravené aj viaceré meštianske domy v centre obce.

Vyberte sa na pekný nenáročný peší výlet do Tvarožnej z obce Vrbov.

Vrbov je známy predovšetkým termálnymi bazénmi. Je ich spolu desať. Ale obec je aj mestská pamiatková zóna. Spomína sa od roku 1250. Na malom námestí v jeho strede sa týči Kostol sv. Serváca z 13. storočia. Pri ňom je postavená zvonica a Immaculata. Zvonica bola postavená v slohu spišskej renesancie. Malé informačné tabule postačujúco informujú o histórií objektov. Okrem týchto najvýznamnejších pamiatok je tu zachovaných aj rad ďalších historických objektov ktorých architektúra upúta oko nejedného návštevníka.

Znacenie Pod Spáleniskom

Do Vrbova sa dostanete autobusom z Kežmarku bežným autobusovým spojom, odchod cca 8:30h. Po príchode do Vrbova vystúpite pri obecnom úrade v centre obce. Tu môžete obdivovať nedávno opravenú historickú pamiatku - nádhernú renesančnú zvonicu. Ďalej sa vyberte po zelenej značke na východný koniec obce, na ktorú upozorňuje smerovka na smerovníku v upravenom parku. Jedná sa o miestne značenie=štvorec priečne rozdelený na zelený a biely trojuholník. Pokračujete Slovenskou dolinou najskôr pomedzi pasienky, potom popod vedenie vysokého napätia až na okraj lesa. To už vchádzate do západnej časti Levočských vrchov. Na lesnej ceste sa pripája aj žltá značka miestneho značenia, ktorá vedie vľavo do obce Tvarožná. Doprava sa dostanete ku smerovníku Pod Spáleniskom, kde je križovatka viacerých značiek a smerov.

Chodník do Tvarožnej vedie borovicovým lesom a pri jeho výstupe sa dostanete na lúky nad Tvarožnou. Pred vami sú pekné výhľady na obec Tvarožná, Ľubicu a Kežmarok s výhľadom na Vysoké Tatry. Zaujímavé je aj bobrovisko v blízkom potoku. Značka vás dovedie do centra k obecnému úradu. Tu si môžete oddýchnuť, alebo ešte zašportovať - deti na detskom ihrisku, dospelí môžu využiť outdorové športové náradie. Autobus do Kežmarku odchádza z Tvarožnej o 12.30h.

Zdroj textu: Ernest Rusnák, Gabriela Bodnárová

Zdroj foto: OOCR Tatry Spiš Pieniny

POZRI TIEŽ:

Prechádzka v okolí Vrbova

Prechádzka v okolí Vrbova Obec Vrbov je známa v súčasnosti najmä fanúšikom kúpania a wellness aktivít. Thermal Park Vrbov so svojou geotermálnou vodou...

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Mária3.77 km
Hotel Menhard3.99 km
Hotel Club***6.38 km
Reštaurácia Severka6.42 km
Reštaurácia Classica6.45 km
Penzión Mária3.77 km
Hotel Menhard3.99 km
Ranč Čajka5.85 km
Hotel Club***6.38 km
Penzión Andrea6.67 km