4893

Prielom Lesnického potoka

Prielom Lesnického potoka v nadmorskej výške 1050 m n. m. s rozlohou 31,9 ha patrí medzi chránené prírodné rezervácie v prostredí Pieninského národného parku.

Autorom prírodnej nádhery je Lesnický potok, ktorého vody zhromažďujúce sa v doline neďaleko obce Lesnica na svojej dravej ceste prerezali v bradlách vápencov tajomný prielom.

 

Lesnický potok je zároveň pravostranným prítokom Dunajca. Rokmi dokonca vymodeloval skvostnú nádheru v podobe tiesňavy, nad ktorou sa týčia bralá Kača, Bystrík, Osobitá skala a Biela skala. Cieľom turistiky návštevníkov je aj hlboký kaňon, ktorý potok vytvoril vo vápencových bralách. Práve v tejto oblasti sa končí plavba plťou. Návštevníci pokračujú po turistickej ceste, ktorá vedie k chate Pieniny a do obce Lesnica. V rovnakej oblasti vyviera aj povestný Storočný potok, ktorý sľubuje dlhovekosť.

 

Rastlinné spoločenstvá v oblasti sa vyznačujú bohatým zastúpením chránených a ohrozených druhov rastlín. Lákadlami sú predovšetkým tis obyčajný, púpava pieninská, králik zawadský, arábka chochlíkatá či rebrica horská sibírska.

Okolie Prielomu Lesnického potoka obýva až 240 druhov stavovcov a 6500 druhov bezstavovcov. Medzi najzaujímavejšie živočíchy patria rys ostrovid,  medveď hnedý, mačka divá a vydra riečna.

 

Návštevníci Pienin sa môžu kochať okolím Prielomu Lesnického potoka alebo sa tiež vybrať po náučnom chodníku proti smeru toku Dunajca a dostať sa až do Červeného Kláštora.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka3.63 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy14.90 km
Hotel Kontakt29.76 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy14.90 km
Wellness Grandhotel Strand Vyšné Ružbachy14.90 km
CROCUS Kežmarské Žľaby26.82 km
Hotel Kontakt29.76 km