4893

Prielom Lesnického potoka

Prielom Lesnického potoka v nadmorskej výške 1050 m n. m. s rozlohou 31,9 ha patrí medzi chránené prírodné rezervácie v prostredí Pieninského národného parku.

Autorom prírodnej nádhery je Lesnický potok, ktorého vody zhromažďujúce sa v doline neďaleko obce Lesnica na svojej dravej ceste prerezali v bradlách vápencov tajomný prielom.

 

Lesnický potok je zároveň pravostranným prítokom Dunajca. Rokmi dokonca vymodeloval skvostnú nádheru v podobe tiesňavy, nad ktorou sa týčia bralá Kača, Bystrík, Osobitá skala a Biela skala. Cieľom turistiky návštevníkov je aj hlboký kaňon, ktorý potok vytvoril vo vápencových bralách. Práve v tejto oblasti sa končí plavba plťou. Návštevníci pokračujú po turistickej ceste, ktorá vedie k chate Pieniny a do obce Lesnica. V rovnakej oblasti vyviera aj povestný Storočný potok, ktorý sľubuje dlhovekosť.

 

Rastlinné spoločenstvá v oblasti sa vyznačujú bohatým zastúpením chránených a ohrozených druhov rastlín. Lákadlami sú predovšetkým tis obyčajný, púpava pieninská, králik zawadský, arábka chochlíkatá či rebrica horská sibírska.

Okolie Prielomu Lesnického potoka obýva až 240 druhov stavovcov a 6500 druhov bezstavovcov. Medzi najzaujímavejšie živočíchy patria rys ostrovid,  medveď hnedý, mačka divá a vydra riečna.

 

Návštevníci Pienin sa môžu kochať okolím Prielomu Lesnického potoka alebo sa tiež vybrať po náučnom chodníku proti smeru toku Dunajca a dostať sa až do Červeného Kláštora.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Chata PIENINY***0.47 km
Ubytovanie v Kláštore Kartuziánov2.84 km
Kúpele Červený Kláštor3.57 km
Goralská reštaurácia u Petríka4.19 km
Penzión Pltník4.23 km
Chata PIENINY***0.47 km
Ubytovanie v Kláštore Kartuziánov2.84 km
Kúpele Červený Kláštor3.57 km
Obecný penzión Červený Kláštor4.14 km
Privát Sokolica4.18 km