479_img-2_1_2_b

Prírodná rezervácia Dubová hora

Prírodná rezervácia Dubová hora je vyhlásená na ochranu zachovaných prirodzených lesných spoločenstiev kyslých dubových bučín Slanských vrchov na vedecko-výskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele. Bola vyhlásená v roku 1983 na ploche 61,34 ha. Nachádza sa v katastri obce Okružná. Na území prírodnej rezervácie sú zaujímavé skalné útvary. Skalný komplex Džad leží na južnej strane Dubovej hory. Tvoria ho dve dominantné veľké skalné bralá. Názov Džad pochádza z pôvodného názvu Diad, teda Dedo, Ďad. Dno vyššie situovaného skalného okna je dlhé asi 6 m a hlboké asi 3,5 m.

Skalný útvar Mohylky sa nachádza na vrchole rovnomenného kopca na hrebeni Slanských vrchov. Vrcholový masív Mohyliek má tvar predĺženej pyramídy. Skalný útvar Kamenná tvár sa nachádza na konci bočného hrebienka, ktorý vychádza severovýchodne od vrcholu Mohyliek. Je to premenené čelo lávového prúdu. Zvetrávanie a poveternostné podmienky vytvorili unikátny reliéf, ktorý pripomína črty ľudskej tváre.

Prístup, odkiaľ, dĺžka, čas, prevýšenie: K skalným útvarom v oblasti Dubovej hory vedie z východnej časti obce Podhradík, v blízkosti hradu Šebeš zelená turistická značka. Dĺžka trasy je 4,2 km, čas výstupu 1:15 h, prevýšenie 299 m.

Zdroj: www.sopsr.sk

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Farmer4.02 km
Steakhouse Preshow7.03 km
Reštaurácia a penzión Zwicker7.62 km
Hotel Polo7.73 km
McDonald's7.80 km
Penzión Farmer4.02 km
Reštaurácia a penzión Zwicker7.62 km
Hotel Polo7.73 km
Villa Plaza Boutique Hotel & Spa****8.45 km
CenterCity Apartments9.41 km