Kostol sv. Vojtecha, Gaboltov. Foto KOCR SVS

Pútnické miesto Gaboltov

Gaboltov, ktorý leží 15 km severozápadne od Bardejova neďaleko poľských hraníc, je najvýznamnejším pútnickým miestom Košickej arcidiecézy. Už celé stáročia sa spája predovšetkým s úctou k Panne Márii Karmelskej a svätovojtešskou tradíciou. 

Diecézna svätyňa, Kostol sv. Vojtecha, má svoje počiatky v období pôsobenia križiackeho rádu v Gaboltove v 13. storočí. Vznik terajšieho farského kostola sa datuje do roku 1370. Aj keď bol v priebehu stáročí niekoľkokrát prestavaný, stále v ňom badať mnohé prvky pôvodného gotického slohu. K barokovej úprave kostola došlo v roku 1715. Veža vtedy získala charakteristickú cibuľovitú strechu. Posledné generálne opravy pamiatkového kostola, oltárov a kazetového stropu sa konali v rokoch 1972 – 1974.

 Kostol sv. Vojtecha, Gaboltov. Foto: KOCR Severovýchod Slovenska
Kostol sv. Vojtecha, Gaboltov...

Kostol sv. Vojtecha má vo svojom interiéri inštalované 4 oltáre – hlavný renesančno-barokový Oltár sv. Vojtecha z 2. polovice 17. storočia, ďalej barokové oltáre Panny Márie Škapuliarskej a Panny Márie Čenstochovskej z 1. polovice 18. storočia a ranobarokový Oltár sv. Rozálie z 2. polovice 17. storočia. V kostole nachádza aj vzácny drevený kazetový strop zo začiatku 18. storočia.

 Púť v Gaboltove. Foto: Inovačné partnerské centrum
Púť v Gaboltove. Foto: Inov...

Gaboltov sa spolu s Kostolom sv. Vojtecha stal pútnickým miestom v roku 1706 po založení Bratstva Panny Márie Škapuliarskej. V roku 2011 bol vyhlásený za mariánsku diecéznu svätyňu. Okrem toho je tiež súčasťou projektu Svätomariánska púť („Svetlo z východu”), v ktorom sú zahrnuté aj ďalšie tri slovenské pútnické miesta Litmanová, Levoča a Ľutina a na poľskej strane Krosno, Stara Wies, Kalwaria Paclawska a Debowiec.

O náboženskom živote v Gaboltove svedčia aj viaceré kaplnky a pravidelne organizované púte – hlavná púť, púť mužov, púť rómov a osobitá turíčna novéna.

 

Zdroj: www.gaboltov.rimkat.sk

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

 

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Frička

Drevený gréckokatolícky chrám sv. archanjela Michala stojí uprostred obce Frička na miernej vyvýšenine od roku 1829. Z tohto obdobia si chrám zachoval svoju súčasnú podobu aj napriek tomu,

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

Skanzen, Bardejovské Kúpele

Najstarší skanzen na Slovensku otvorený už v roku 1965, umiestnený hneď vedľa známych Bardejovských kúpeľov.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Motorest Tarnov5.19 km
Reštaurácia Kryštál 10.33 km
Reštaurácia ľudových jedál U POLJAKA10.76 km
Cactus Rege Après & Ski Bar11.22 km
Speedy Pizza11.45 km
Apart Club Zora9.55 km
Penzión Zunama9.70 km
Apartmány Afrodita10.35 km
Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA10.60 km
Cactus Rege Après & Ski Bar11.22 km