Ľutina bazilika. Foto Jano Štovka, MQEP

Pútnické miesto Ľutina

Najznámejším a najvýznamnejším pútnickým miestom gréckokatolíkov na Slovensku je Ľutina, ktorá sa nachádza neďaleko Sabinova na južnom svahu Čergovského pohoria v doline potoka Ľutinka. Táto malá dedinka s množstvom atraktivít učaruje nielen pútnikom.

Tradícia o zjaveniach na Ľutinskej hore hovorí, že 19. augusta 1851 na sviatok Premenenia Pána, podľa júlianského kalendára, sa miestnej obyvateľke Zuzane Feketovej zjavil sv. Mikuláš. Ten požadoval, aby sa na pamiatku ich stretnutia postavil na danom mieste svätý kríž. Neskôr sa svätec Zuzane zjavil opäť. Tentoraz jej daroval mariánsku ikonu, ktorú mala dať otcovi duchovnému ako dar do budúcej svätyne. Vďaka obetavosti miestneho kňaza a neskôr aj veriacim bol vybudovaný ako kríž, tak aj kaplnka zasvätená Zosnutiu Presvätej Bohorodičky.

Na Ľutinskej hore sa dnes už nachádza niekoľko kaplniek, ako aj prameň s vodou, ktorá má liečivé účinky.

 Bazilika Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine. Foto: KOCR Severovýchod Slovenska
Bazilika Zosnutia Presvätej...

Centrom tohto pútnického miesta je Bazilika Zosnutia Presvätej Bohorodičky s nádherným areálom z roku 1908. Za baziliku minor bola vyhlásená v roku 1988 na slávnostných bohoslužbách počas hlavnej púte.

Bazilika v Ľutine bola postupne zväčšovaná a dopĺňaná vzácnym inventárom. Za zmienku stojí zreštaurovaný historický barokový ikonostas a oltár z Chrámu sv. Paraskevy z Novej Polianky z roku 1766 či rozmerné mozaiky s relikviami svätých a blahoslavených, ktorých zobrazujú.

Ľutinská hora je s Bazilikou Zosnutia Presvätej Bohorodičky prepojená tzv. Cestou svetla, ktorú tvoria kaplnky so 14 zjaveniami s rozjímaním od sviatku Vzkriesenia po sviatok Zostúpenia Svätého Ducha.

K dominantám areálu patrí tiež drevený chrám s vyhliadkovou vežou a miniskanzen drevených chrámov s viac ako 40 miniatúrami kostolíkov východného obradu. V roku 2016 tu vznikla Záhrada Bohorodičky, ktorá sa stala oázou pokoja, oddychu, rozjímania i relaxácie pre všetkých návštevníkov.

 Drevený chrám svätej Rodiny s vyhliadkovou vežou, Ľutina. Foto: Jano Štovka, MQEP
Drevený chrám svätej Rodin...

V Ľutine sa v roku 2004 uskutočnila už 150. gréckokatolícka púť a od roku 2007 sa púť koná vždy v tretiu augustovú nedeľu.

Mariánske pútnické miesto Ľutina je tiež súčasťou projektu Svätomariánska púť („Svetlo z východu”), v ktorom sú zahrnuté aj ďalšie tri slovenské pútnické miesta Litmanová, Levoča a Gaboltov a na poľskej strane Krosno, Stara Wies, Kalwaria Paclawska a Debowiec.

 

Zdroj: www.bazilikalutina.sk, www.grkatpo.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Kamenický hrad

Na vápencovom brale v pohorí Čergov leží zrúcanina Kamenického hradu. Od svojho vzniku v roku 1248 zmenil niekoľkých majiteľov, odolával nátlakom nepriateľov, až v roku 1556 zanikol.

Sabinov

Sabinov má veľký potenciál pritiahnuť do mesta mnoho turistov z celého sveta vďaka filmu Obchod na korze, ktorý sa natáčal v Sabinove. Oscarové mesto...

Centrum ľudovej kultúry a mlyn v Krivanoch

Krivany, šarišská obec v okrese Sabinov, je rodiskom známeho etnológa, folkloristu, zberateľa a pedagóga Jána Lazoríka. Zanietený milovník tradícií zozbieral poklad vo forme

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

La Cucaracha4.45 km
Bowling u Piťa5.64 km
Hoský hotel Šport Lysá6.29 km
Hotel Javorná6.29 km
Hotel Šomka **6.29 km
Penzión - Renesance Restaurant4.08 km
Ubytovanie Magnólia Rožkovany4.82 km
Hotel Šomka **6.29 km
Hoský hotel Šport Lysá6.29 km
Hotel Javorná6.29 km