rainerova-chata

Rainerova chata

Rainerova chata sa môže pýšiť prívlastkom - prvá a najstaršia chata vo Vysokých Tatrách. Postavil ju v roku 1863 Ján Juraj Rainer. Rainerka alebo inak aj Rainerová útulňa sa nachádza na Starolesnianskej poľane v ústí Studených dolín.

Rainerovu chatu v roku 1998 zrekonštruoval a otvoril súčasný nájomca Peter Petras. Až do dnes funguje ako chata, kde návštevníci nájdu občerstvenie v bufete.

Nedá sa tu ubytovať, avšak v chate sa nachádza pútavá expozícia histórie a súčasnosti horských nosičov, zbierka starého horolezeckého náradia a starých lyží či množstvo dokumentárnych fotografií.

Rainerova chata s novou podobou sa stala jednou z najvyhľadávanejších tatranských chát a otvorená je celoročne. Chatár Rainerovej chaty začal usporadúvať rôzne podujatia. Vznikla tradičná nosičská súťaž Nosičská próba. Jej cieľom je so 70 kg i 100 kg krošňou prejsť 300 metrovú trasu v blízkosti chaty. Súťaže sa zúčastňujú desiatky odvážlivcov. Na oslavu sviatku Troch kráľov pred chatou každý rok postaví zo snehu a ľadu betlehem a usporadúva slávnosť Klaňania sa Troch kráľov za účasti folklórnej skupiny z Lendaku a stoviek turistov. 

Chata je ľahko prístupná z Hrebienka alebo Zamkovského chaty. Túra vhodná aj pre rodiny s deťmi, ktoré určite očarí aj blízkosť prekrásnych vodopádov Studeného potoka. 

Prístup:
- z Téryho chaty,prístup po zelenej značke
- zo Zamkovského chaty, prístup po zelenej značke
- z Hrebienka, prístup po červenej alebo zelenej značke
- zo Starého Smokovca, prístup po zelenej a červenej značke
- z Tatranskej Lomnice, prístup po modrej značke
- zo Skalnatého Plesa po Tatranskej Magistrále, prístup po červenej značke 

Prístup: peši, bicykel - ????‍♀️ zdatní detskí cyklisti, detský kočiar (športový) 
⇒MAPA

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Bilíkova chata0.27 km
Bilíkova chata0.27 km
Kaviareň a čajovňa U VLKA Starý Smokovec1.86 km
Cukráreň TATRA Starý Smokovec2.05 km
Gastronómia až nad oblaky2.07 km
Bilíkova chata0.27 km
Bilíkova chata0.27 km
Zamkovského chata1.32 km
Zamkovsky’s Cottage1.32 km
Koliba Kamzík2.33 km