presov rakociho

Rákociho palác v Prešove

Najkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. 

Jej elegantná architektúra a nádherná sgrafitová výzdoba je aj dnes pýchou Hlavnej ulice a patrí k tomu najkrajšiemu na Slovensku, čo sa z renesančného staviteľstva miest dochovalo.

O výstavbu paláca sa prestavbou dvoch meštianskych domov postaral Žigmund Rákoci. Súčasnú podobu, charakterizovanú najmä fasádou s oknami v arkieroch ukončenou neprehliadnuteľnou atikou, nadobudlo sídlo v 17. storočí pri neskororenesančnej prestavbe. 

 Rákociho palác. Zdroj: Krajské múzeum v Prešove
Rákociho palác. Zdroj: Kraj...

K histórii paláca neodmysliteľne patrí podpísanie prešovského mieru v roku 1633 medzi sedmohradským kniežaťom Jurajom I. Rákocim a cisárom Ferdinandom II. a protihabsburské povstania, keď sa po roku 1701 stal väzením a neskôr rezidenciou vodcu povstania Františka II. Rákociho.

Dnes v Rákociho paláci sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku.

Expozícia obsahuje takmer 40 exponátov, pričom najstarší pochádza z 18. storočia. Vidieť tu môžete dvojkolesové a štvorkolesové striekačky na ručný pohon, motorové striekačky a požiarne automobilové vozy československej výroby. Zaujímavé sú aj rôzne súčasti hasičskej výzbroje, ako napríklad kožené či plátenné vedrá, vodné pušky, dobové prilby a uniformy, ale aj samaritánske pomôcky.

Z hasičských exponátov. Zdroj: Krajské múzeum v Prešove
Z hasičských exponátov. Zdr...

V paláci sa návštevníci môžu tešiť aj na dva protipóly – na jednej strane expozícia bohatstva panského sídla, dych vyrážajúce umelecké diela, luxusné hodiny a honosný nábytok – na strane druhej na pohľad do života chudobného ľudu v etnografickej expozícii. I tá je však mimoriadne bohatá pestrofarebnou krásou krojov, s nostalgickou vôňou gazdovstva, pastierskych tradícií, remesla, práce i oddychu...

Dobovo zariadený interiér šľachtických rezidencií. Foto: Krajské múzeum v Prešove
Dobovo zariadený interiér š...

Etnografická expozícia. Foto: Krajské múzeum v Prešove
Etnografická expozícia. Foto...

V expozícii Neživej prírody patrí k najexkluzívnejším exponátom opál drahý – slovenský drahokam, ktorý sa ťaží v neďalekých Slanských vrchoch (Slovenské opálové bane) a zbierka fosílií, odtlačkov morských organizmov, zuhoľnatených zvyškov rastlín aj pozostatky veľkých vyhynutých cicavcov.  

Viac informácií, otváracie hodiny a aktuálne podujatia: tripolitana.sk/rakociho-palac-presov/

 

POZRI TIEŽ:

Horí, horí! alebo Aby nezhorelo!

V Rákociho paláci predstavia verejnosti špeciálnu hasičskú techniku. Návštevníci Krajského múzea v Prešove môžu v nedeľu spoznať prácu hasičov.

 

Ortodoxná synagóga v Prešove

Interiér synagógy zdobia nádherné ornamentálne maľby, vďaka čomu patrí synagóga k najkrajším na Slovensku. Stále sa využíva ako modlitebňa. Popri tom funguje i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry.

Kalvária v Prešove

Kalvária je barokový komplex vypínajúci sa na nevysokom kopci na západnom okraji Prešova. V minulosti ju považovali za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska (po

NKP Solivar

SOLIVAR na východe Slovenska je historicky najvýznamnejším soľným ložiskom s množstvom zachovalých technických pamiatok súvisiacich s ťažbou soli. Už v stredoveku tu vyvierali

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Dukla Prešov0.64 km
Camp ZLATÉ KOPYTO24.27 km
Hotel Dukla Prešov0.64 km
Rekreačné zariadenie Zelený Breh9.13 km
Horský hotel Javorná17.26 km
Camp ZLATÉ KOPYTO24.27 km
Ranč Zaľubova25.24 km