Regetovské rašelinisko. Foto: www.regetovka.info

Regetovské rašelinisko

Národná prírodná rezervácia Regetovské rašelinisko sa nachádza severovýchodne od obce Regetovka. Je pokrytá súvislou vrstvou rašelinníkov a siaha až do hĺbky 9 metrov. Na okrajoch rašeliniska rastie celá škála ostricových spoločenstiev.

Rašelinisko je najmä zo západnej strany silne podmáčané potôčikom, ktorý bol v minulosti upravený a čiastočne odvedený. Zo stromových porastov prevláda jelša lepkavá, vŕby popolavé a iné druhy slatinno-rašelinných biotopov.

Rašelinisko, ako jedna z mála NPR, potrebuje neustály zásah človeka. Ako sa po niekoľkých rokoch ukázalo, kosenie je v chránenej oblasti veľmi dôležité, pretože pomohlo k omladzovaniu jelšových porastov.

Najdôležitejšou úlohou z hľadiska ochrany Regetovského rašeliniska je zavedenie vodného režimu a takých ochranných opatrení, ktoré zabránia vyhynutiu lúčnych slatinno-rašelinných spoločenstiev na úkor hustého jelšového lesa.

Flóra tejto chránenej prírodnej rezervácie je tvorená lúčnym spoločenstvom ostrice oblastnej a ostrice zobačikatej. Potulkami rašeliniskom je možné natrafiť aj na rosničku mäsožravú, vzácnu papraď hrebenistú či diablik močiarny. Krovinaté spoločenstvo vŕby popolavej a menšie skupiny slatinno-rašelinných jelšín so vzácnou a zachovalou vegetáciou lúk, aké sú na Regetovskom rašelinisku, neboli doposiaľ nikde inde na území východného Slovenska zistené.

 

Titulná foto: www.regetovka.info

 

POZRI TIEŽ:

Lyžiarske stredisko Regetovka

Lyžiarske stredisko Regetovka zasahuje do regiónov Horný Šariš/Horný Zemplín, Východné Slovensko. Základná stanica sa nachádza v nadmorskej výške 520 m n. m. a najvyššie

Drevený chrám, Vyšná Polianka

Súčasný drevený filiálny chrám vo Vyšnej Polianke bol postavený v roku 1919 na mieste pôvodného chrámu z roku 1810. Ten bol zničený počas 1. svetovej vojny, pravdepodobne vojskom.

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Cactus Rege Après & Ski Bar0.42 km
Penzión Alnus6.99 km
Reštaurácia Kryštál 10.66 km
Reštaurácia ľudových jedál U POLJAKA10.87 km
Salaš Lesná11.80 km
Cactus Rege Après & Ski Bar0.42 km
Penzión Alnus6.99 km
Apart Club Zora10.34 km
Penzión Zunama10.39 km
Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA10.54 km