10160B

Rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie, Brestov

Rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie je dominantou obce Brestov. Farský kostol bol postavený študijnou zakladaninou v roku 1782. Tento letopočet je vpísaný aj na priečelí kostola nad hlavnými vchodovými dverami.

Farský barkokovo-klasicistický kostol i hlavný oltár je zasvätený Nanebovzatej Panne Márii. Poukazuje nato socha v strednej nike hlavného oltára. Impozantnou časťou kostola je ihlanovitá veža ukončená umelecky zhotoveným železným krížom. Od roku 1910 boli v nej tri zvony dovezené od zvonolejára Františka Egryho. 

Kostol Nanebovzatia Panny Márie je situovaný do severovýchodnej časti obce Brestov do severne položených lesov. Pohľad na vstupný priestor, teda priestor medzi ulicou a hlavnými chrámovými dverami, umocňuje vonkajšie kruhové opevnenie okolo kostola.

Súpis pamiatok na Slovensku zaznamenáva poškodenie a opravné práce kostola po zemetrasení v roku 1813. História Domus v jednotlivých rokoch podrobne zaznamenáva renováciu kostola či fary a práce spojené s rôznymi opravami, pričom vyčísľuje aj výšku finančných nákladov.

 

Zdroj: www.brestov.sk

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Zelená Lagúna ****14.77 km
Rekreačné stredisko MH BYSTRÁ4.39 km
Hotel Zelená Lagúna ****14.77 km
Hotel Kamei19.47 km
Ranč Zaľubova25.51 km
Astronomické observatórium na Kolonickom sedle28.39 km