Chram-sv-Jana-Krstitela-v-Sabinove_28

Rímskokatolícky kostol sv. Jána Krstiteľa, Sabinov

Najvýznamnejšou a súčasne najstaršou architektonickou pamiatkou mesta Sabinov je gotický kostol zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi.

Pôvodný kostol v roku 1461 úplne vyhorel. Požiar roztavil aj zvony. V rokoch 1484 – 1518 bol kostol prestavaný. Bočné portály na severe a juhu boli pristavané na začiatku 16. storočia.

Vnútorná výzdoba kostola je gotická, renesančná a baroková. Najcennejší je hlavný oltár, ktorého originál sa nachádza v národnom múzeu v Budapešti a pochádza z dielne majstra Pavla z Levoče.

Kostol bol niekoľkokrát poškodený požiarom. Posledné väčšie úpravy boli urobené v rokoch 1938 – 1939. V 70. rokoch bol rekonštruovaný hlavný oltár. V roku 1992 bola vykonaná celková vonkajšia rekonštrukcia. Zvonica pri kostole, patriaca do takzvanej východoslovenskej renesancie, bola dokončená v roku 1657. Zvon pochádza z roku 1470.

Zdroj: www.mesto.sk 

 

POZRI TIEŽ:

Piaristické lýceum v Sabinove

Ide o renesančné protestantské lýceum z roku 1530, ktoré bolo v rokoch 1745-48 barokovo prestavané a premenené na piaristické gymnázium s kláštorom. Má pravidelný pôdorys s

Mestská radnica v Sabinove

Jednou z najkrajších kultúrnych pamiatok Sabinova je historická radnica postavená na prelome 19. a 20. storočia v neogotickom slohu. Budova vyhlásená aj za národnú kultúrnu pamiatku sa

Bazilika Zosnutia presvätej Bohorodičky a vyhliadková veža v Ľutine

Ľutina je najväčším mariánskym pútnickým miestom gréckokatolíkov. Centrom miesta je bazilika s veľkým areálom, ktorý dopĺňajú miniatúry drevených chrámov a vyhliadková veža.

Šarišský hrad

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Camp ZLATÉ KOPYTO12.99 km
Hotel Dukla Prešov16.19 km
Horský hotel Javorná2.74 km
Camp ZLATÉ KOPYTO12.99 km
Hotel Dukla Prešov16.19 km
Hotel Bellevue Bardejov21.82 km
Rekreačné zariadenie Zelený Breh24.66 km