47. Kelča - Matúš Vavrek

Kostol sv. Štefana – kráľa, Domaša

Keď v sa 60. rokoch minulého storočia plánovala výstavba vodnej nádrže Domaša, niekoľko obcí, ktoré mali ležať pod jej hladinou, bolo asanovaných. Takýto osud stihol i obec Kelča. Jedinou stavbou, ktorú sa vďaka výhodnej polohe na vyvýšenom mieste podarilo zachrániť, bol starobylý barokovo-rokokový Kostol sv. Štefana kráľa. Kostol kvôli ochrane pred vodou novovybudovanej nádrže obohnali valom, čím vytvorili pôvabný polkruhový polostrov.

Foto Jano Štovka, MQEP
Foto Jano Štovka, MQEP

Problémy však nastali kvôli spodnej vode, ktorá si cestu k jeho múrom i napriek ochranným opatreniam našla. Pre problematickú prístupnosť z nástupníckej obce Nová Kelča, ako i pre zlý technický stav sa táto vzácna kultúrna pamiatka časom prestala využívať na pôvodné účely. Momentálne sa o jej záchranu usiluje občianske združenie Stephanus, ktoré ju počas letnej sezóny sprístupňuje verejnosti, a ktoré v jej priestoroch plánuje v budúcnosti zriadiť múzeum.

Titulná fotografia: Matúš Vavrek, Makbedrik Dream foto, fotosúťaž Choď a foť 2015

Pozri tiež:

Kaštieľ a archeopark Hanušovce n. Topľou

Miesto, kde sa vrátite v čase o 30 000 rokov späť! Päť obydlí archeoparku predstavuje päť období od praveku do včasného stredoveku. V kaštieli sídli múzeum s rôznymi expozíciami.

Kaštieľ Stropkov

Kaštieľ v Stropkove bol postavený na mieste hradu z 15. storočia. Najcennejšou časťou je tzv. rytierska sieň.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Zelená Lagúna ****5.61 km
Hotel Zelená Lagúna ****5.61 km
Ranč Zaľubova20.23 km
Rekreačné stredisko MH BYSTRÁ20.56 km
Rekreačné stredisko FALKO DANOVÁ28.53 km
Rekreačné zariadenie Zelený Breh29.21 km