rozhladna-na-sanci-pri-sabinove

Rozhľadňa Na Šanci

Nad mestom Sabinov sa vypína Šanec. Je to pomenovanie pre časť zalesneného kopca hneď pri toku rieky Torysa. Šanec slúži hlavne na rekreáciu a pre svoju blízkosť od mesta (vstup priamo z hlavnej cesty) je vyhľadávaným miestom v každom ročnom období. Na úpätie kopca sa dá dostať všelijakými cestičkami, trasy sú známe ako „Švabľovské chodničky“. Na vrchu sa nachádza rovinka, kde v septembri 2020 bola slávnostne otvorená „Rozhľadňa na Šanci“. Výstavba rozhľadne sa zrealizovala vďaka finančnej podpore úradu vlády SR, ako prostriedok na podporu cestovného ruchu a zvýšenie atraktivity prímestského lesoparku Švabľovka.

Rozhľadňa je v nadmorskej výške 465 m n. m. Umiestnenie a maximálna výška rozhľadne boli obmedzené z dôvodu blízkeho letiska Ražňany, jeho ochranným pásmami a bezpečnosti leteckej prevádzky. Rozhľadňa je vysoká 11 m, má dve podlažia, drevenú konštrukciu, kde bola použitá najmodernejšia technológia opracovania dreva. Projektantom projektu bol Ing. Juraj Lovich, a zhotoviteľom Interbau s.r.o.

Pri veži nájdete sedenie, z ktorého je krásny výhľad na celú panorámu regiónu Šariš od Šarišského hradného vrchu, Hradovú, Zobranu, Malkovskú hôrku, cez Makovicu, Bodoň, Lysú, Čiernu Horu až po Šimonku.

Pod rozhľadňou je ďalšie miesto na oddych a to známe „Kríže na Šanci“, ktoré sú súčasťou lesoparku Švabľovka, ktorý čaká na svoju revitalizáciu.

IMG-8452

Info o rozhľadni:

Nadmorská výška: 465 m n. m

Výška veže: 11 m

Rok výstavby: 2020

Dĺžka trasy: podľa výberu trasy

Odhadovaný čas výstupu: 20 min (parkovisko pri kúpalisku)

Náročnosť: nenáročná

Voľne prístupné aj s bicyklom

POZRI TIEŽ:

Sabinov

Sabinov má veľký potenciál pritiahnuť do mesta mnoho turistov z celého sveta vďaka filmu Obchod na korze, ktorý sa natáčal v Sabinove. Oscarové mesto...

Masív Balažka s vyhliadkovou vežou

Horský masív Balažka (643 m n.m.) nájdete pri meste Lipany a dávame vám hod o pozornosti kvôli zaujímavosti z viacerých uhlov pohľadov. Pod železničný...

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Torysa ***0.62 km
Hoský hotel Šport Lysá3.24 km
Hotel Javorná3.24 km
Hotel Šomka **3.24 km
Šariš Park9.81 km
Hotel Torysa ***0.62 km
Hotel Šomka **3.24 km
Hoský hotel Šport Lysá3.24 km
Hotel Javorná3.24 km
Penzión - Renesance Restaurant5.78 km