Martin Burják

Baranie - Stávok

Po poľsky Baranie, po slovensky Stávok. Trasa na vrch, ktorý leží na poľsko-slovenskej hranici vedie z obce Vyšná Pisaná po žlto značenom turistickom chodníku okolo expozície tanku. Kedysi stála na vrchole aj rozhľadňa, ktorá ponúkala výhľady na Chránenú krajinnú oblasť Východné Karpaty. Jej história siaha ešte do roku 1925. Počas II. svetovej vojny využívali rozhľadňu aj nemecké vojská. Toto miesto je z historického hľadiska veľmi zaujímavé, pretože tu prebiehali boje počas Karpatsko-duklianskej operácie. Spomienkou na tieto udalosti sú línie zákopov či bombové krátery.

Cez Stavok vedie v súčasnosti európska turistická trasa E3. Keďže je vrch zalesnený neponúka žiadne výhľady, no napriek tomu je to pekné turistické miesto s lavičkami, ohniskom a drevenou chatkou. Samotná cesta do Vyšnej Pisanej vedie cez Údolie smrti, ktoré sa rozprestiera medzi obcami Kružlová, Kapišová a Nižná Písaná. Pre toto miesto je charakteristická rozmiestnená tanková technika znázorňujúca tankovú rotu v útoku. V katastri obce Kružlová ju symbolizuje 8 tankov T-34/85, ktoré sú zoradené v palebnej línii. Návštevníkom pripomínajú tankové boje, ktoré sa v tomto priestore odohrali od 25. do 27. októbra 1944.

Údolie smrti, kde sa odohrali najťažšie boje s masívnym nasadením tankov pri oslobodzovaní Slovenska počas II. svetovej vojny patrí do múzea na Dukle. Koncom roka 2021 pribudla v tejto lokalite aj unikátna rozhľadňa z kovu a dreva vysoká 13,65 metra. Rozhľadňa má štyri poschodia a pripomína náboj do československej pušky VZ. 24.

IMG_0235

Veža poskytuje nádherné výhľady do okolia, vidno z nej takmer celé Údolie smrti, okolité obce, časť Svidníka a v prípade priaznivého počasia aj Vysoké Tatry. Obec Kružlová je tiež držiteľom dvoch slovenských rekordov - za najväčší vertikálny nápis ÚDOLIE SMRTI a najväčšie srdce na zber PET vrchnákov. Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis ÚDOLIE SMRTI bol zaregistrovaný 11. apríla 2019. Nápis s rozmermi 998x290 cm je fotogenickou dominantou a turistickým lákadlom a pripomína svetoznámy nápis HOLLYWOOD.

ZV cover

Začiatok trasy: Vyšná Pisaná (364 m n. m.)

Koniec trasy: Baranie - Stávok (752 m n. m.)

Čas: 1:57 h

Vzdialenosť: 4,7 km

Stúpanie: ↗ 382 m

Klesanie: ↘ 0 m

Najvyšší bod: 364 m n. m.

Najnižší bod: 752 m n. m. 

 

Zdroj: www.karpatskamapa.sk

Titulná foto: Martin Burják

Pozri tiež:

Duklianske bojisko a pamätník na Dukle

Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka pripomínajúca spoločnú operáciu sovietskych a česko-slovenských vojsk o Dukliansky priesmyk, ktorá sa tu odohrala na jeseň v roku 1944.

Drevený chrám, Vyšný Komárnik

Prvý gréckokatolícky chrám bol v obci postavený okolo polovice 18. stor. a zasvätený bol sv. Kozmovi a Damiánovi. Zachoval sa až do začiatku 20.stor., kedy bol pravdepodobne zničený

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Martin13.31 km
Royal restaurant & pizzeria13.80 km
Reštaurácia Pizza express Svidník14.43 km
Famb restaurant & Cocktail bar14.53 km
Venti 2014.54 km
Stavbet14.67 km
Penzión Alnus18.72 km
Penzión Driečna **19.94 km
Turistická ubytovňa - Infocentrum Vladiča19.99 km
Penzión Habura23.13 km