Kráter 1

Ružbašské krátery a kúpele Vyšné Ružbachy

Ružbašské krátery sa nachádzajú v kúpeľnom meste Vyšné Ružbachy na rozhraní Pienin a Spišskej Magury. Ide o štvoricu veľkých travertínových kráterov spolu s niekoľkými menšími krátermi. Najznámejším z nich je hlavný prameň nazývaný  Kráter.

Chránený prírodný útvar Kráter je jedinečným prameňom svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj na celom svete. Existujú len tri pramene rovnakého charakteru ako Kráter v Ružbachoch. Miestni obyvatelia roky využívali Kráter na vlastnú rekreáciu. Kúpanie je v prírodnom jazierku zakázané, no návštevníci sa v letných mesiacoch môžu slniť v jeho blízkosti.

Ružbašské krátery to nie je len Hlavný prameň. Pozornosť pútajú aj ďalšie travertínové prepadliny, a to hlavne Kaplnkový kráter, nazvaný podľa kaplnky stojacej na jeho okraji.  Netradičným je aj kráter, z ktorého dodnes uniká oxid uhličitý. Aj preto si vyslúžil pomenovanie Jama smrti.

3.jpg

Okrem obdivovania ružbašských kráterov si môžu návštevníci vychutnať aj procedúry Kúpeľov Vyšné Ružbachy. Medzi kúpeľmi na Slovensku majú mimoriadne postavenie. Liečivé uhličité pramene už od 16. storočia uzdravujú telo a čarovná okolitá príroda upokojuje dušu. Liečia sa tu nervové, duševné a srdcovo-cievne choroby. Hotel Strand ponúka rôzne druhy samostatných procedúr, saunu a termálne kúpalisko aj pri krátkodobej návšteve. Pri procedúrach sa často využívajú minerálne pramene. V kúpeľoch sa liečia predovšetkým srdcovo-cievne ochorenia. Minerálna voda prameniaca v areáli kúpeľov je teplá zemitá kyselka.

Okrem procedúr v Ružbašských kúpeľoch je návštevníkom k dispozícii aj termálne kúpalisko Izabela, jazdiareň, masáže, balneoterapia či mnohé ďalšie služby. 

Pri návšteve upúta pozornosť aj významná pamiatka Biely dom.  Bol vystavaný z bieleho travertínu v biedermeierovskom slohu v roku 1931. Na jeho stavbu bol použitý travertín a názov domu je odvodený od jeho bielych travertínových fasád. 

1.jpg 

Viac o Kúpeľoch Vyšné Ružbachy: www.ruzbachy.sk

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Koliba Studnička Vyšné Ružbachy0.51 km
Reštaurácia KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka13.70 km
Ranč Čajka21.94 km
Hotel Kontakt24.93 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy0.51 km
Wellness Grandhotel Strand Vyšné Ružbachy0.51 km
CROCUS Kežmarské Žľaby22.56 km
Hotel Kontakt24.93 km
Grandhotel Praha26.17 km