Oscar

Sabinov

Sabinov má veľký potenciál pritiahnuť do mesta mnoho turistov z celého sveta vďaka filmu Obchod na korze, ktorý sa natáčal práve v tomto meste.

Oscarové mesto

V apríli 1966 si v Los Angeles režisér Ján Kadár za tento film prevzal zlatú sošku Oscara. Na motívy filmu vznikol turistický projekt Chodník Obchod na Korze – ak sa prejdete mestom, na 11 tabuliach nájdete QR kódy, ktoré sú prepojené na konkrétnu pasáž z filmu, ktorá sa na danom mieste natáčala. Od roku 2016 môžete v Sabinove nájsť aj sochu Oscara, ktorá bola do mesta inštalovaná na znak pripomenutia 50. výročia získania prestížneho ocenenia.

 Socha Oscara. Zdroj foto: Ján Jasenský
Socha Oscara. Zdroj foto: Já...

Mestské kúpalisko Sabinov

Teplé slnečné dni sú priam ako stvorené na čas strávený na letom kúpalisku. V Sabinove na mestskom kúpalisku na vás čaká rekreačný, plavecký aj detský bazén.

 Mestské kúpalisko, Sabinov. Zdroj foto: Mestské kúpalisko, Sabinov
Mestské kúpalisko, Sabinov....

Wellness a kúpalisko Hotel Javorná, Drienica

Osvieženie vo vode a wellness služby ponúka aj Hotel Javorná na Drienici. Zariadenie sa nachádza v prostredí obľúbenej rekreačnej oblasti Drienica.

 Wellness a kúpalisko Hotel Javorná, Drienica. Zdroj foto: Hotel Javorná
Wellness a kúpalisko Hotel J...

Oltárny kameň, Lysá

Na Drienici odporúčame aj prechádzku na Lysú. Okrem krásnej prírody môžete vidieť pamätník histórie - Oltárkameň. Obrovský balvan, ktorý nájdete východne od vrchola Lysej v blízkosti chodníka zelenej turistickej značky, je svedectvom kultových zvykov našich predkov. 

 Oltárny kameň, Lysá. Zdroj foto: www.cergov.sk
Oltárny kameň, Lysá. Zdroj...

Socha Sabíny, Sabinov

Od roku 2014 zdobí centrum Sabinova socha Sabíny, ktorá Sabinovčanom pripomína históriu a známu legendu o statočnej dievčine. Socha je výsledkom 19 mesačnej práce a zaujímavým umeleckým dielom, ktoré sa vyznačuje náročnou technikou spracovania. Pozostáva z 1634 trojuholníkov.

 Socha Sabíny. Zdroj foto: KOCR SVS
Socha Sabíny. Zdroj foto: KO...

Spiaci mních, Kamenica

Skalný útvar Spiaci mních pri obci Kamenica je obľúbeným miestom výletov. Už zďaleka púta pozornosť nezvyčajným tvarom, ktorý pripomína postavu ležiaceho mnícha. Od cesty sa k Spiacemu mníchovi dostanete krátkou 20-minútovou prechádzkou. V teréne môžete nájsť 3 minijaskyne – Perúnovú, Káblovú a Lonovú.

 Spiaci mních. Zdroj foto: www.spiacimnich.sk
Spiaci mních. Zdroj foto: ww...

Kamenický hrad

Na vápencovom brale v pohorí Čergov leží zrúcanina Kamenického hradu, ktorý postavili v roku 1248. Hrad zmenil niekoľkých majiteľov, odolával nátlakom nepriateľov, až v roku 1556 zanikol. Dnes sa naň vďaka obnove opäť vracia život. Zdatnejší turisti zvládnu túru na hrad Kamenica spojenú s výstupom k Spiacemu mníchovi.

 Kamenický hrad. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Kamenický hrad. Zdroj foto:...

Vyhliadková veža, Ľutina

Chcete si vychutnať nádherný panoramatický výhľad na Šarišskú vrchovinu a svahy Čergovského pohoria? Neváhajte navštíviť vyhliadkovú vežu v Ľutine, ktorá vám takýto výhľad zabezpečí. Veža sa nachádza v pútnickom areáli, ktorý zdobí aj unikátny miniskanzen, v ktorom nájdete 49 miniatúr drevených chrámov zo Slovenska a Ukrajiny.

 Vyhliadková veža. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Vyhliadková veža. Zdroj fot...

Ľudové múzeum, Brezovica

Ľudové múzeum v Brezovici je zrkadlom obce za posledných sto rokov. Príďte si pozrieť, ako sa vyrábalo plátno, ako sa tkali koberce a ďalšie predmety bežného života. Expozíciu dopĺňajú dobové fotografie.

 Ľudové múzeum, Brezovica. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Ľudové múzeum, Brezovica....

Hradisko Lipany

Hradisko v sebe spája archeopark v podobe slovanského hradiska, historickú lukostrelnicu, zverinec a amfiteáter. Hradisko sa nachádza len 5 minút od centra mesta Lipany, v krásnej tichej lokalite v tesnej blízkosti rybníkov.

 Hradisko Lipany. Zdroj foto: www.hradiskolipany.sk
Hradisko Lipany. Zdroj foto:...

 

POZRI TIEŽ:

Pamätná tabuľa v Sabinove – Obchod na korze

Pre návštevníkov je zaujímavý fakt, že v meste Sabinov sa počas letných mesiacov v roku 1964 nakrúcal film Obchod na korze. Ten sa veľkými písmenami zapísal do dejín československej

Letné kúpalisko Sabinov

V areáli sú tri bazény – plavecký, rekreačný a detský a môžete si tu zahrať aj bedminton, plážový volejbal, tenis. Pre deti je k dispozícii ihrisko s preliezkami a kolotočmi.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Pub El Diabolo0.27 km
Hotel Torysa ***0.27 km
Hoský hotel Šport Lysá2.61 km
Hotel Javorná2.61 km
Hotel Šomka **2.61 km
Hotel Torysa ***0.27 km
Hotel Šomka **2.61 km
Hoský hotel Šport Lysá2.61 km
Hotel Javorná2.61 km
Penzión - Renesance Restaurant6.13 km