skalky-udol-7_full
skalky-pri-obci-udol

Skalky pri obci Údol

Na Slovensku sa nachádza mnoho krásnych prírodných atrakcií, ktoré sa oplatí vidieť. Jedným zo zaujímavých tipov na výlet sú aj Skalky pri obci Údol s výškou od troch do trinástich metrov. Obec Údol sa nachádza v okrese Stará Ľubovňa. Jedinečnosť tohto miesta je lákadlom pre mnohých turistov. Krásne okolie je len ďalším benefitom výletu.

 Zdroj: Ján Kováč
Zdroj: Ján Kováč

Táto prírodná pamiatka pozostáva z ôsmych vápencových bradiel, ktoré tvoria súčasť pieninského úseku bradlového pásma. Špecifikom lokality je výrazný výskyt amonitov, teda vyhynutej skupiny hlavonožcov, ktoré sa vyznačovali zavinutou schránkou z uhličitanu vápenatého. Ich názov je odvodený od mena egyptského boha slnka Amona, pretože ulity týchto vyhynutých hlavonožcov pripomínali slnečný kotúč.

skalky_udol

Ďalšou zo zaujímavosti tejto prírodnej pamiatky je výskyt mnohých druhov vápnomilnej flóry, napríklad bukové a borovicové lesy s jedľovo – bukovým vegetačným stupňom. Skalky pri Údole patria do chráneného územia, ktoré podlieha štvrtému stupňu ochrany. Dôvodom ochrany je už spomínaný výskyt vápnomilnej flóry s paleontologickými nálezmi amonitov. Tieto skutočnosti tvoria výnimočné geomorfologické javy na území. Skalky pri obci Údol sú viditeľné už z diaľky.

 Zdroj: Ján Kováč
Zdroj: Ján Kováč

K miestu sa dostanete po poľnej alebo aj asfaltovej ceste, ktorá vedie priamo z obce Údol. Je dlhá približne 1 kilometer a terén nepatrí medzi veľmi náročné. Turistická trasa je nenáročná, vhodná aj pre rodiny s deťmi. Aj na východe Slovenska sa nachádzajú zaujímavé prírodné pamiatky, ktoré sa oplatí vidieť. Skalky pri Údole sú vhodným tipom na výlet.

POZRI TIEŽ:

Hrad Plaveč

Skalná ihla

 

Zdroj: http://www.vypadni.sk/sk/skalky-pri-udole
Foto: http://www.vypadni.sk/sk/skalky-pri-udole

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Sorea Ľubovňa5.01 km
Stredoveká história v modernom šate - Castle Distillery8.50 km
Penzión Gurmen8.66 km
Salaš u Franka9.34 km
Hotel Familia9.41 km
Hotel Sorea Ľubovňa5.01 km
Penzión Gurmen8.66 km
Hotel Familia9.41 km
Nestville apartments12.56 km
Penzión Litmanová15.53 km