Skanzen vo Svidníku. FOTO: Jano Štovka (MQEP) (c)

Skanzen vo Svidníku

Skanzen Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku je zážitkom pre všetky vekové kategórie. Na ploche 11 ha sa nachádza 50 objektov ľudovej architektúry, chalúpky pokryté slamou, mlyn, krčma či drevená cerkev.

Národopisná expozícia v prírode bola otvorená pre verejnosť v roku 1982. Návštevníkom podáva ucelenú predstavu základných životných podmienok Ukrajincov Slovenska v minulých historických obdobiach. Sústreďujú sa tu typické pamiatky ľudovej architektúry a bývania v oblasti severovýchodného Slovenska. 

 Foto: Jano Štovka MQEP
Foto: Jano Štovka MQEP

Zozbierané a v skanzene uložené sú zrekonštruované obydlia ľudí z tohto regiónu, hospodárske budovy, stodoly, senníky, chlievy, taktiež technické budovy ako vodný mlyn a vodná píla. Zo sakrálnych stavieb sa v expozícii nachádza drevená cerkva (r. 1766) z Novej Polianky (Mergeška) s bohatou interiérovou výzdobou. V dreveničkách pod slamenými a šindľovými strechami sa ukrýva históriou nadýchaný skromný nábytok a domáci inventár, ktorý je pre návštevníkov zaujímavý nielen svojou vzácnosťou, ale hlavne svojou netradičnosťou.

 Foto: Jano Štovka MQEP
Foto: Jano Štovka MQEP

Skanzen vo Svidníku skutočne dýcha histórou. Návštevníka prenesie do minulosti a vyvolá v ňom pocit, že sa vrátil v čase. Malebnosť areálu dopĺňa čarovná príroda a výhľady na okolie. V neďalekom amfiteátri sa pravidelne konajú folklórne slávnosti, najznámejšími sú tradičné Slávnosti kultúry Ukrajincov-Rusínov Slovenska (jún) a Rusínsky festival (máj). 

 Foto: Jano Štovka MQEP
Foto: Jano Štovka MQEP

svidnik skanzen

Dedinská škola. Žiaci sa učili v jednej spoločnej triede, v malej budove mal aj svoj skromný príbytok učiteľ. Foto: Jano Štovka (MQEP)

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Slnečný majer, Stebnícka Huta25.60 km
Penzión Polianka15.85 km
Hotel Bellevue Bardejov23.59 km
Rekreačné stredisko FALKO DANOVÁ25.29 km
Slnečný majer, Stebnícka Huta25.60 km