Lyžovanie vo Vysokých Tatrách. Foto OOCR Región Vysoké Tatry

Skialpinizmus vo Vysokých Tatrách

Skialpinizmus je zimný šport, ktorý je kombináciou voľného lyžovania, vysokohorskej turistiky a navigácie. Vyžaduje si dobrú fyzickú kondíciu a základný skialpinistický výstroj. Vo Vysokých Tatrách patrí k veľmi obľúbeným športom.

c-Marek-Hajkovsky-foto-pre-OOCR-rVT-2018_25-min-1024x620

Skialpinistická sezóna vo Vysokých Tatrách trvá od 15. decembra do 15. apríla za priaznivých snehových podmienok, ak nebolo vyhlásené lavínové nebezpečenstvo. Je nutné však dodržiavať pravidlá – nielen pre svoju bezpečnosť, ale aj pre ostatných a tiež pre ochranu prírody.

Skialpinizmus spája vysokohorskú turistiku s lyžovaním a vo Vysokých Tatrách je možné ho praktizovať na viacerých úrovniach:

SKI FITNESS (začiatočníci): Ak radi lyžujete a chcete vyskúšať niečo nové ski fitness je ideálnym štartom k skialpinizmu. Je určený pre začiatočníkov, ktorí sa chcú zoznámiť so šliapaním do kopca na lyžiach. Na výstup je ideálne využívať upravené zjazdovky, kde je potrebné dodržiavať pravidlá pre turistov pohybujúcich sa na zjazdovkách.

Tipy pre začiatočníkov (Ski fittness)

  • Lyžiarske túry po zjazdovkách v Tatranskej Lomnici a Štrbskom Plese.
  • V stredisku Tatranská Lomnica je vyhradený čas pre skialpinistov od 13.00 do 16.00 hod. a na Štrbskom Plese od 8.30 do 16.00 hod.
  • Výstupové trasy nájdete naznačené žltou značkou na mapkách stredísk.

SKI TOURING (pokročilí): Je ideálna zimná turistika na lyžiach. Ak dobre lyžujete, milujete šliapanie, pohyb vo voľnom teréne, ski touring je pre vás ako stvorený! Už názov naznačuje, že pri tomto štýle skialpinizmu nepôjde o žiaden extrém – ani smerom nahor, ani smerom nadol. Stúpania nie sú nijako zvlášť náročné a zvládne to každý, kto má aspoň akú-takú kondíciu. To isté platí aj o zjazdoch. Nie je nič krajšie, ako po výšľape zlyžovať panenský prašan. Ski touring sa vykonáva mimo zjazdoviek, preto je dôležité brať ohľad na peších turistov a chodcov, ktorí majú na turistických chodníkoch prednosť.

c Marek Hajkovsky foto SKI ALP 2021 50

Tipy pre pokročilejších (Ski touring)

- Obľúbené výstupy na Hrebienok, Popradské pleso, Sliezsky dom či Chatu pri Zelenom plese po prístupových cestách

SKIALPINIZMUS (vysokohorský terén): Skialpinisti prechádzajú náročnejším terénom, kde treba viac skúseností a bezpečnosti. Jeho priaznivci vyrážajú na vrcholy štítov a nesú si so sebou lavínovú aj horolezeckú výbavu. Pre skúsenejších skialpinistov ponúkajú Vysoké Tatry vyhradené trasy vo vysokohorskom teréne ako prechod cez Baranie sedlo, Priečne sedlo a zjazd cez Soliskové sedlo. Lyžiarske túry vo vysokohorskom teréne je možné uskutočňovať len v sprievode horského vodcu
alebo sprievodcu, ktorý má na to oprávnenie. Vyberte si jedného z horských vodcov, ktorý vás bude sprevádzať na lyžiarskej túre vo vysokohorskom teréne. Nezabudnite si uzatvoriť horské poistenie na zásah Horskej záchrannej služby, ktoré musí zahŕňať extrémne športy.

Tipy trás pre skialpinistov vo vysokohorskom teréne

  • Od Zbojníckej chaty cez kotol Sivých plies do Priečneho sedla a z neho k Téryho chate v Malej Studenej doline
  • Z Téryho chaty popod Mačaciu vežu do Baranieho sedla a Veľkou Zmrzlou dolinou na Chatu pri Zelenom plese
  • V Mlynickej doline od Vodopádu Skok do Soliskového sedla, s prechodom zo sedla na zjazdovku od Chaty pod Soliskom

c Marek Hajkovsky foto SKI ALP 2021 17

Zdroj textu: OOCR Región Vysoké Tatry

Zdroj foto: Marek Hajkovský

POZRI TIEŽ:

Lyžovanie vo Vysokých Tatrách

Doprajte si neopakovateľnú dovolenku plnú zimných dobrodružstiev a zažite vysnívanú lyžovačku. Zalyžujte si vo Vysokých Tatrách, ktoré ponúkajú 24 kil...

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión KOLIBA0.05 km
Central Apartmány a Restaurant0.19 km
Slowenská reštaurácia Starý Smokovec0.19 km
APLEND Koliba Kamzík Starý Smokovec0.19 km
Central Restaurant ,,Starý Šmakovec“0.27 km
Penzión KOLIBA0.05 km
A1-štart0.09 km
Penzión Šport0.14 km
Central Apartmány a Restaurant0.19 km
Penzión Tatra0.26 km