Sklársky Hollywood na úpätí Vysokých Tatier

Sklársky Hollywood na úpätí Vysokých Tatier

Sklárske remeslo je známe už 5000 rokov a dodnes patrí medzi najobdivovanejšie na svete. Svoje o tom vie majster Jaroslav Kocián z podtatranskej dedinky Štôla. Do jeho dielničky chodia obdivovať sklársky fortieľ turisti od Sniny až po Bratislavu. Tým, ako jeho pľúca tvarujú žeravú hmotu rozpálenú na približne 1400 °C, však ohúril už aj dovolenkárov z Ameriky, Turecka či Francúzska. Ideálne je, ak svoju návštevu v Glass ateliéri ohlásia vopred na telefónnom čísle: 0905 908 476.

Za to, že sa stal sklárom, môže matematikárka. Jej štvorka na vysvedčení rozhodla, že nepôjde na ekonomickú školu, ale bude pokračovať v remesle svojho otca. Sklenené miniatúry, šperky, svietniky, lampy, dekoratívne sklo či rôzne laboratórne a zdravotnícke pomôcky vyrába už viac ako štyri desaťročia.

Keď skúsený a príjemný sklár predvádza, čo dokáže, azda najviac žiaria oči deťom. S jeho asistenciou si dokonca môžu vyfúknuť vianočnú guľu. Čo vyrobia, to si aj odnesú. Každé nazretie do zákulisia ručnej výroby skla prinesie aj hromadu otázok. Už ani neráta, koľkokrát počul, či ho rozhorúčené sklo nepáli. Na pastvu pre oči, aká v týchto končinách nemá široko-ďaleko páru, mieria objektívy fotoaparátov a mobilov od okamihu, ako začne nahrievať sklo. Do desiatich minút pred nimi stojí hotový výrobok.

Ako znalca miestnych pomerov sa ho turisti neraz pýtajú aj na to, čo ešte sa oplatí v Štôle vidieť. Odporúča prejsť sa obcou, z ktorej je podmanivý výhľad na panorámu našich veľhôr. Alebo ich pošle do tamojších lesov, kde nájdu pokoj na míle vzdialený masovému turizmu. Počas potuliek im skrížia cestu Jánošíkove vodopády, bobrie hrádze aj altánok, v ktorom si môžu oddýchnuť a posilniť sa. Už aj krátka prechádzka po niektorom z peších okruhov je zaručeným receptom na dobrú náladu.

A vy si okrem nezvyčajného zážižku môžete odniesť aj sklené figúrky zvieratiek, veselé poháriky, bižutériu....Vítané sú aj skupiny! Ateliér je otvorený denne od 10:00 hod., odporúčame aj rezerváciu na tel 0905908476 alebo glassatelier@glassatelier.sk  

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Čerešňový sad2.15 km
Penzión Gašperov Mlyn3.15 km
Hotel GUĽA Batizovce4.10 km
Kurhotel TIVOLI***4.63 km
Sliezsky House ***4.79 km
Penzión Horal Štôla0.36 km
Privat Jasmin1.98 km
Penzión u Pejtríka2.09 km
Čerešňový sad2.15 km
Penzión Gašperov Mlyn3.15 km