Slanské vrchy, Dubiny (Juskova Voľa) Foto KOCRS SVS

Slanské vrchy

Východné Slovensko ponúka množstvo turisticky atraktívnych lokalít. Nájdu sa tu aj prírodné zákutia, ktoré odhaľujú svoju pravú a nedotknutú krásu. Takými sú aj Slanské vrchy. 

Pohorie Slanské vrchy začína východne od Prešova a tiahne sa smerom na juh až k hraniciam Maďarska. Zasahujú okresy Prešov a Vranov nad Topľou v Prešovskom kraji a v Košickom kraji okresy Trebišov a Košice-vidiek. Toto sopečné pohorie dlhé približne 50 km a široké na severe asi 20 km, na juhu 12km, je súčasťou karpatského vulkanického oblúka. Najvyšší vrch pohoria je Šimonka s výškou 1 092 m n. m. a leží v jeho najsevernejšej časti.

 Pohľad z Menšieho vrchu. Foto: KOCR SVS
Pohľad z Menšieho vrchu. Fo...

Geologický vývoj horstva bol ovplyvnený etapovite rozloženou sopečnou činnosťou. Na jeho stavbe sa podieľaju andezity a iné vulkanické horniny. Eróziou pôvodného sopečného reliéfu vznikli rozmanité povrchové tvary, prekrásne doliny, zrázne skalné steny a bralá s kamennými moriami na úpätí.

Prevládajú tu listnaté porasty, pokryté bučinami, nižššie sa uplatňujú dubiny alebo dubovo-hrabové lesy.

Skaly pod Pariakovou

Jedným z najpozoruhodnejších miest v pohorí Slanské vrchy je prekrásne skalné mesto zvané Skaly pod Pariakovou, ktoré sú v správe štátnej ochrany prír...

Územie Slanských vrchov tvorií rôznorodú a turisticky jedinečnú krajinu plnú prírodných, kultúrnych, technických a cirkevných pamiatok.

Z technických pamiatok možno spomenúť slávne Opálové bane, ktoré sú najstaršie na svete a jediné na našom kontinente. Taktiež najvyšší vysielač na Slovensku, Dubník, ktorý meria 318 m, či Hanušovský viadukt.

 Opálové bane. Foto: Jano Štovka, MQEP
 Opálové bane. Foto: Jano ...

Z prírodných zaujímavostí stojí za návštevu niekoľko prírodných rezervácií. Tie sú bohaté na faunu a flóru, mohutné skalné útvary, ktoré vytvárajú oázu ticha a pokoja v tomto dosiaľ turisticky málo objavenom regióne, popretkávanom hustou sieťou turistických chodníkov a cyklotrás.

Z prírodným rezervácií stoja za návštevu:

NPR Oblík

Oblík (925 m n. m.) je známy homoľovitý vulkanický kopec v severovýchodnej časti Slanských vrchov neďaleko obcí Hermanovce nad Topľou a Petrovce.

NPR Šimonka

NPR Šimonka dosahuje nadmorskú výšku 1092 m. n.m. Od roku 1950 je vrcholová časť národnou prírodnou rezerváciou s rozlohou 33,52 hektárov. Táto rezervácia chráni hlavne zvyšky

Zámutovské skaly

Prírodná rezervácia Zámutovské skaly sa nachádza v katastroch obcí Zámutov a Rudlov. Zámutovské skaly sú jedným z najvýznamnejších prírodných výtvorov v Slánskych vrchoch.

Hermanovské skaly a Údolie obrov

Prírodná rezervácia Hermanovské skaly sa nachádza v severovýchodnej časti Slanských vrchov v katastri obce Hermanovce nad Topľou. Hermanovské skaly predstavujú najväčší skalný komplex Slanského

Nachádza sa tu množstvo lesníckych náučných chodníkov:

Náučný chodník Telekia

Náučný chodník Telekia bol vytvorený v roku 2014, ktorý nesie názov odvodený od vzácnej, v doline Starého potoka a na úpätí Oblíka rastúcej kvetiny, telekie pestrej (Telekia spesiasa). 

Náučný chodník Tajch

Náučný chodník Tajch sa nachádza v šírych lesoch Slánskych vrchov, pri železitom minerálnom prameni Tajch, kde aj lesný náučný chodník začína. Tento c...

Lesnícky náučný chodník Zámutovská kolejka

Nádherný lesnícky náučný chodník nájdete vo vranovskom okrese, konkrétne v obci Zámutov. K vstupnej bráne sa dostanete autobusom, ktorý vás dovezie na zastávku \"Zámutov, polesie\", kde je väčší priestor aj na zaparkovanie auta. Odtiaľ musíte ísť pešo dole do uličky obce, na konci ktorej nájdete vstupnú bránu Lesníckeho náučného chodníka Zámutovská kolejka.

Lesný náučný chodník Herlica aj s rozhľadňou

Lesný náučný chodník Herlica, ktorý sa nachádza nad obcou Petrovce vo Vranovskom okrese, ponúka okrem spoznávania lesníctva a prírody aj náhľad do obdobia druhej svetovej vojny a partizánskeho

Lesnícky náučný chodník Bila Hura

Lesnícky náučný chodník Bila Hura sa nachádza v južnej časti mesta Vranov nad Topľou. Ponúka spoznávanie lesa, rastlín a živočíchov. Chodník je spríst...

Na potulkách Slanskými vrchmi sú turisticky dostupné vrchy ako Praporec, Ivanov vrch, spomínaný Oblík a Šimonka, Rokytová či Menší vrch a iné.

Jednou zo zaujímavých lokalít neďaleko obce Davidov je roklina Zapikan, vytvorená Komorským potokom, v ktorej sa údajne ukrývali zbojníci. 

Výhľad na okolie a za dobrého počasia aj na vrcholy Tatier, ponúka vyhliadková veža v katastri obce Zlatník.

Unikátnou atrakciou neďaleko obce Zlatá Baňa v Slanských vrchoch, je drevený megafón, ktorý znásobuje zvuky lesa.

Drevený megafón v Slanských vrchoch

Spev vtákov, šum stromov či zvuk lesa. Na to všetko sa môžu tešiť milovníci prírody vďaka 4-metrovému drevenému megafónu. Keď si doň človek sadne, zná...

Navšíviť môžete viaceré kaštiele, hradné zrúcaniny, či množstvo kostolíkov. V Hanušovciach nad Topľou sa nachádza múzeum, ktoré je originálne, jedinečné a zároveň jediné na Slovensku, ktoré v sebe spája živý archeopark a tradičné kamenné múzeum. Taktiež tu nájdete jeden z najkrajších barokových kaštieľov Prešovského kraja, ktorý je so svojimi štyrmi vežami aj dnes dominantou malebného mestečka pod Slanskými vrchmi. Okrem toho tu môžeme nájsť Hanušovskú Kalváriu, ktorá sa stala miestom krížových ciest a bohoslužieb. Hlavne v letných mesiacoch je čoraz častejšie využívaná na prechádzky a oddych. 

Archeopark v Hanušovciach n. Topľou, FOTO: Jano Štovka (MQEP)

Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves, sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Hrad bol postavený na ochranu soľných prameňov známych už od rímskych čias. 

Na severozápadnom okraji Slanských vrchov, na skalnatom pahorku v Podhradíku, leží hrad Šebeš. Tento Šebešský hrad je národná kultúrna pamiatka a archeologická lokalita s ruinami hradu z 13. storočia.

 Zbojnícky hrad. Foto: Jano Štovka, MQEP
Zbojnícky hrad. Foto: Jano ...

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Ranč Zaľubova7.98 km
Reštaurácia u Hricka9.09 km
Penzión Eden9.99 km
Plaza Beach restaurant14.79 km
Hotel Polo15.24 km
Ranč Zaľubova7.98 km
Penzión Eden9.99 km
Villa Plaza Boutique Hotel & Spa****14.78 km
Hotel Polo15.24 km
Penzión Farmer15.31 km