Slovenské opálové bane

Slovenské opálové bane

Krásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajúcich na východnom Slovensku medzi obcami Červenica  a Zlatá Baňa  obdivuje celý svet a dnes sú banské diela vychytenou turistickou lokalitou a technickou pamiatkou. Vydajte sa do podzemia po stopách slávneho opálu a za jedinečnými zážitkami.

Opálové bane predstavujú svetový skvost a národný poklad Slovákov, ktorý stále ukrýva množstvo neprebádaných chodieb, tajomstiev a legendárneho opálu. Slovenské opálové bane sú najstaršie na svete a jediné na našom kontinente. V podzemí je približne 30 km banských chodieb a 17 horizontov, z ktorých je päť zaplavených. V bani sa momentálne prevádzkuje aj technické potápanie. Sprístupnených pre verejnosť je 1280 metrov. 

Opalove bane

Opálové bane boli známe po celom svete už od konca 16. storočia. Drahý opál, ktorý sa v nich ťažil, si zvlášť obľúbili členovia rodiny cisára Napoleona. Cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál Oheň trójsky. Najväčší opál menom Harlekýn je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni.

Bane z dôvodu povojnových rokov a zlej ekonomickej situácie ukončili ťažbu v roku 1922 na lokalite Libanka a v ostatných banských poliach. Zlatý vek opálových baní pri obci Červenica dnes pripomína zrekonštruovaný vchod štôlne Jozef, kde je hlavný vstup do podzemia opálových baní.  Spoločnosť Opálové bane Libanka, s.r.o. obnovila ťažbu opálu 21. mája 2012 a sprístupnila banské diela pre turistov. Slovenský opál, suveníry,  ako aj originálne  šperky vyrábané z pravého drahého opálu  je možné si zakúpiť v Prešove, v zlatníctve Libanka.

Okruh prehliadky Slovenských opálových baní má celkovo dĺžku 1280 m. Vchod a východ sú v rovnakej nadmorskej výške. Pobyt v banských podzemných priestoroch trvá cca 45-60 min. Teplota v banských priestoroch počas roka kolíše od +0,5 °C do +6,4 °C.

Prehliadku opálovej bane si môžete objednať na internetovej stránke www.opalovebane.com alebo mailom slovakiaopal@gmail.com, prípadne telefonicky. 

Všetky informácie nájdete na: www.opalovebane.com

opalove-abne.jpg

  Nenechajte si ujsť súťaž pre všetky deti, ktoré rady cestujú - Cestopis z Kraja kultúrnych pamiatok:

Cestopis_baner

Kontakt:
Opálové bane Libanka, s.r.o.
Floriánova 3201/12
080 01 Prešov
www.opalovebane.com
Tel. číslo: +421 51 7725896,   +421 948 450 321, +421 918 500 741

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Dukla Prešov18.62 km
Hotel Zelená Lagúna ****20.34 km
Ranč Zaľubova6.72 km
Rekreačné zariadenie Zelený Breh10.18 km
Hotel Dukla Prešov18.62 km
Hotel Zelená Lagúna ****20.34 km