Smokovecký buk – Strom zaľúbencov a Strom roka 2021

Smokovecký buk – Strom zaľúbencov a Strom roka 2021

Buk lesný, v latinčine aj Fagus sylvatica, je opadavý, listnatý a v súčasnosti jeden z najbežnejších stromov v Európe. Dorastá do výšky 40 metrov so široko rozloženou korunou. Buky sú všeobecne nenáročnou drevinou oceánskej klímy s citlivosťou na sucho, mrazy a chemické látky znečisťujúce ovzdušie.

Krásnym príkladom spokojného stromu je i buk, v Starom Smokovci, hrdo stojaci pred budovou Horskej Záchrannej služby, v ktorej sídli i Tatranská informačná kancelária, už niekoľko desiatok rokov. Štátne lesy TANAP-u jeho vek v roku 2017 odhadli na približných 70 rokov. Ide o pomaly rastúci a dlho žijúci buk lesný – previsnutý (Fagus sylvatica Pendula). Jeho krásna, pôvabne previsnutá forma, s konármi až k zemi z neho robí pozoruhodnú a zvláštnu rastlinu odolnú voči škodcom. Jediné, čo mu robí problém je soľ na rozmrazovanie ciest a preto, je jeho poloha vo Vysokých Tatrách, kde sú takéto posypy zakázané, viac než výhodná. Vo Vysokých Tatrách sa však táto najbežnejšia drevina paradoxne veľmi nevyskytuje. Podľa Správy TANAP-u ide o zvláštnosť oproti iným horstvám na Slovenku a buk sa tu rastie len v menšom rozsahu.

Výška, do ktorej môže takýto buk narásť je 20 metrov no a ten tatranský má už približne 13 metrov i keď a pomaly rastie skôr do šírky. Hrúbka jeho kmeňu v prsnej šírke dosahuje už úctyhodných 250 centimetrov a možno aj preto sa mu podarilo zvládnuť všetky víchrice, i tú najhoršiu z roku 2004. Nájdeme ho na záberoch v seriáli 30 prípadov majora Zemana s názvom Tatranské pastorále z roku 1978 a dnes si pod ním človek môže posedieť i v daždi, nakoľko jeho koruna nie len tvarom, ale i funkcionalitou pripomína veľký, zelený dáždnik.

Od 17.7.2021 je buk i STROMOM ZAĽÚBENCOV – Keď sa pod týmto stromom pobozkáte, Vaša láska bude pevná ako tá tatranská žula.

Od 11.11.2021 je buk i STROMOM ROKA 2021 – Anketu Nadácie Ekopolis vyhral s počtom hlasov 4833.

POZRI TIEŽ:

Lyžiarske stredisko Starý Smokovec

Lyžiarske stredisko v Starom Smokovci je vhodnou destináciou pre nenáročných lyžiarov a hlavne lyžiarov začiatočníkov. Jakubkova lúka s ľahkou zjazdov...

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Schronisko Téry’ego (Téryho chata)4.80 km
Téry’s Cottage4.80 km
Schronisko Zbójnickie (Zbojnícka chata)4.88 km
Zbojnícka Cottage4.88 km
Horský Hotel Popradské pleso *5.58 km
Chata pod Rysmi3.61 km
Schronisko Téry’ego (Téryho chata)4.80 km
Téry’s Cottage4.80 km
Zbojnícka Cottage4.88 km
Schronisko Zbójnickie (Zbojnícka chata)4.88 km