kaštieľ-Snina

Snina

Okres, ktorý sa nachádza v najvýchodnejšej časti Slovenska. Miesto, kde uvidíte drevené sakrálne stavby, ktoré tu zanechala byzantská a rímska kultúra.  V okolí Sniny stretnete príjemných ľudí slovenskej, rusínskej a ukrajinskej národnosti a vychutnáte si turistiku v Národnom parku Poloniny, ktorý vás očarí svojou divokosťou a krásou.

 Poloniny. Foto: Jano Štovka, MQEP
Poloniny. Foto: Jano Štovka,...

Drevené chrámy v okolí Sniny

Drevené chrámy patria medzi najväčšie poklady a skvosty umenia a náboženstva na Slovensku. Ide o unikátne stavby po stránke architektonickej i sakrálnej. Chrámy sa nachádzajú v obciach Jalová, Kalná Roztoka, Nová Sedlica, Ruský Potok, Topoľa a Uličské Krivé.

 Drevené chrámy. Foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Drevené chrámy. Foto: Jano...

Sninský kaštieľ

Kaštieľ v Snine je klasicistická budova, ktorá vznikla v roku 1781 prestavbou pôvodnej drevenej budovy pre grófku Teréziu van Dernáthovú. Dnes v kaštieli nájdete muzeálne expozície, galerijné výstavy a mestskú knižnicu. Veľmi obľúbená je pútavá muzeálna expozícia „OZVENY SNINY”, ktorá zachytáva tri ozveny dávnych čias.

 Sninský kaštieľ. Foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Sninský kaštieľ. Foto: Jan...

Múzeum Zemplínske Hámre

Múzeum v Zemplínskych Hámroch je vzdialené od mesta Snina 5 km. Je zriadené v kamennej murovanici – najstaršej budove v obci z 19. storočia, ktorá pôvodne slúžila na ubytovanie vedenia železiarní. Od polovice 19. storočia bola táto budova využívaná ako hostinec, neskôr ako obecný dom služieb. V múzeu sú inštalované stále expozície priemyselnej výroby a etnografie. Samostatné expozície sú aj v ďalších objektoch – v hámri expozícia kováčstva a hámorníctva a v replike štôlne v lokalite pod kameňolomom expozícia banskej činnosti. Múzeum je výnimočné najmä vystavenými strojmi, štôlňami, bucharmi a inými charakteristickými exponátmi.

 Zemplínske Hámre, múzeum. Foto: Jano Štovka
Zemplínske Hámre, múzeum....

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle

Observatórium je situované v oblasti s veľmi nízkou úrovňou svetelného znečistenia, vďaka čomu je mimoriadne vhodným miestom na astronomické pozorovania nielen pre verejnosť, ale i na odbornú prácu. V Observatóriu na Kolonickom sedle je umiestnený druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku. V areáli sa nachádza aj planetárium, kde sa premieta virtuálna nočná obloha, filmy v celooblohovej projekcii a realizujú sa tu aj prednášky na rôzne astronomické témy.

 Astronomické observatórium. Foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Astronomické observatórium....

Krypta v Osadnom

Ide o jedinečnú kultúrnu pamiatku. Pod oltárnou časťou pravoslávneho Chrámu Voznesenia Hospodinovho sa nachádza krypta 1 025 vojakov z 1. svetovej vojny. V krypte je hrob s rozmermi 4 m (dĺžka) x 1,5 m (šírka) x 7 – 11 m (hĺbka). Krypta je otvorená 24 hodín denne. Pre návštevníkov je tu k dispozícii audio sprievodca, ktorý informuje nielen o krypte, ale aj o všetkom zaujímavom z Osadného.

 Krypta v Osadnom. Foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Krypta v Osadnom. Foto: Jano...

Národný park Poloniny

Nachádza sa na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou v Bukovských vrchoch. Najvyšším vrchom je Kremenec (1 221 m n. m.), ktorý sa nachádza na mieste, kde sa stretávajú hranice Poľska, Ukrajiny a Slovenska. 80 % NP Poloniny tvoria lesy, kde prevládajú bukové porasty. Významnú časť plochy zaberajú lúky, ktoré sa nazývajú poloniny. Nachádza sa tu aj veľa endemitov či stádo zubra hrivnatého. Niektoré časti sú zapísané aj v zozname UNESCO.

 Poloniny – bukový prales. Foto: Jano Štovka, MQEP
Poloniny – bukový prales....

Sninský kameň

Sninský kameň je prírodná pamiatka nachádzajúca sa v pohorí Vihorlatské vrchy nad obcou Zemplínske Hámre. Je súčasťou územia Vihorlatský prales, ktoré je Svetovým prírodným dedičstvom UNESCO. Prírodná pamiatka sa rozprestiera na ploche 5,59 ha.

 Sninský kameň. Foto: OOCR HZHŠ
Sninský kameň. Foto: OOCR H...

Hámorský náučný chodník

Východiskom je obec Zemplínske Hámre. Chodník prechádza cez krajinnú oblasť Vihorlat a nachádza sa na ňom jedna trasa (6,8 km, prevýšenie 285 m), na ktorej je 14 zastávok. Chodník má prírodovedné, historické a banícke zameranie.

Náučný chodník Morské oko – Sninský kameň – Sninské rybníky

Východiskom je obec Remetské Hámre. Náučný chodník má tri trasy – časť 1 (okolo jazera Morské oko, 4 km), časť 2 (Morské oko – Sninský kameň, 4 km), časť 3 (Sninský kameň – Sninské rybníky, 8 km) s celkovou dĺžkou 24 km a prevýšením 490 m. Na trase je 10 zastávok. Chodník má prírodovedné, historické a ochranárske zameranie.

 Morské oko. Foto: Jano Štovka, MQEP
Morské oko. Foto: Jano Štov...

Biokúpalisko Sninské rybníky

Prímestská rekreačná oblasť vzdialená 3 km od mesta Snina predstavuje biokúpalisko, ktoré využíva technológiu samočistenia vody pomocou rastlín a rias. Návštevníci môžu okrem kúpania využívať rôzne ihriská na športové aktivity, detské ihriská, stravovacie a ubytovacie služby.

 Sninské rybníky. Foto: OOCR HZHŠ
Sninské rybníky. Foto: OOCR...

 

Titulná foto: www.regionsnina.webnode.sk

 

POZRI TIEŽ:

Horný Zemplín vás prekvapí

Stále viac turistov objavuje donedávna málo známy región Horného Zemplína. Územie na východe našej krajiny ponúka zážitky zo spoznávania prírody, zaujímavú históriu i nevšedné atraktivity.

 

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Minos0.13 km
Hotel Kamei ***0.18 km
Penzión a reštaurácia Euroharmen0.40 km
Penzión Adria0.53 km
Di Stefano0.57 km
Hotel Kamei ***0.18 km
Penzión a reštaurácia Euroharmen0.40 km
Penzión Adria0.53 km
Turistická ubytovňa pri SOŠ Snina0.67 km
Hotel Armales ***0.70 km