Krypta v Osadnom - kostol, Foto: Jano Štovka

Snina - Osadné

Turistov nielen zo všetkých kútov Slovenska, ale aj z celého sveta čoraz viac láka unikát nachádzajúci sa v obci Osadné, v Sninskom okrese. Ide o kryptu vojakov z 1. svetovej vojny, ktorí padli v neľahkých bojoch v okolitých oblastiach. Pozostatky 1 025 ruských a rakúsko-uhorských vojakov boli uložené v krypte pod oltárnou časťou chrámu.

Krypta je najväčším podchrámovým pohrebiskom na Slovensku. Hrob má rozmery 1,5 m × 4 m a hĺbku 7 m (údajne až 11 m). Miestnosť je zdobená pravoslávnymi ikonami a informačnými tabuľami. Cyklovýlet ku krypte môžete začať v Snine, kde sa napojíte na modro značený cyklochodník umenia smerom na Pčolinné. V Hostoviciach nezabudnite odbočiť na Osadné. Naspäť do Sniny môžete pokračovať cez Papín, Zubné a Pichne.

Náročnosť: Hard

Dĺžka: 47,4 km

Čas: 3:31 h

Prevýšenie: ⇗ 501 m n. m. ⇘ 501 m n. m.

Začiatok: Snina 220 m n. m.

Koniec: Snina 220 m n. m.

Povrch: Asfalt

Typ bicykla: Horský, cestný

Fotopoint: Krypta Osadné

MAPA CYKLOVÝLETU

Pozri tiež:

Krypta v Osadnom

Turistov zo všetkých kútov Slovenska, ale i sveta, čoraz viac láka unikát nachádzajúci sa v obci Osadné, v sninskom okrese. Ide o kryptu vojakov z 1. svetovej vojny, ktorí padli v neľahkých bojoch v okolitých oblastiach.

Biokúpalisko Sninské rybníky

Areál prírodného kúpacieho biotopu RO Rybníky je jedným z prvých kúpalísk na Slovensku využívajúcim technológiu samočistenia vody pomocou rastlín a rias. Nachádza sa v regióne

Sninský kaštieľ

Dnes v kaštieli Snina nájdete muzeálne expozície, galerijné výstavy a mestskú knižnicu.Veľmi obľúbená je pútavá muzeálna expozícia „OZVENY SNINY”, ktorá zachytáva tri ozveny dávnych čias. Prvá miestnosť: keď sa po prvýkrát spomína oppidum – mestečko Snina; keď sa noví majitelia Sniny rozhodnú postaviť kaštieľ, ktorý potom žije svojou históriou; keď v Jozefových Hámroch odlievajú bájneho Herkulesa.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión sv. Hubert - Juhás Blažej16.13 km
Reštaurácia Rozkvet16.43 km
Reštaurácia Minos16.94 km
Hotel Kamei ***17.06 km
Penzión Adria17.11 km
Turistická ubytovňa Borovka0.55 km
Villa GOLD8.54 km
Ubytovanie Daniela Fridrichová16.10 km
Penzión sv. Hubert - Juhás Blažej16.13 km
Penzión Obšitník16.33 km