habura knieza laborec

Socha kniežaťa Laborec – Habura

V okolí Habury treba vidieť nielen drevený kostolík, oboru zvierat, ale určite aj bronzovú sochu kniežaťa Laborca. Nádherné výhľady na okolitú prírodu a majestátnosť pozoruhodnej sochy vytvárajú jedinečnú atmosféru, ktorá rozhodne stojí za návštevu.

Socha kniežaťa Laborec s úctyhodnými rozmermi je umiestnená nad obcou, na vŕšku nad malebným dreveným kostolom.

Vysoká je vyše päť metrov a stojí na takmer dvojmetrovom podstavci z prírodného kameňa. Socha je postavená na pamiatku kniežaťa Laborca a ako symbol jednoty Rusínov.

V podstavci pod bronzovou sochou sa nachádza schránka so zeminou zo 106 rusínskych obcí, ktorá symbolizuje jednotu Rusínov. Autorom pamätníka je akademický sochár Ján Ťapák.

 Socha knieža Laborec. Foto: Jano Štovka, MQEP
Socha knieža Laborec. Foto:...

Slovanské knieža Laborec žil na prelome 9. a 10. storočia. Po vpáde staromaďarských kmeňov do Karpatskej kotliny sa knieža s družinou vydali na útek. Na brehu Sviržavy bol však dolapený a popravený. Odvtedy nesie rieka meno Laborec.

Dolina pod sochou nesie meno Údolie kniežaťa Laborca. Smerom k soche vedie chodník s informačnými tabuľami.

 

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Habura

Pôvodný drevený chrám v obci Habura neďaleko Medzilaboriec postavili začiatkom 16. storočia. Dnes na tomto mieste stojí jeho verná kópia. Pôvodný drevený chrám zo 16. storočia bol

Obora v obci Habura

V obci Habura, 10 km od Medzilaboriec, sa nachádza obora pre zvieratá. Tento oplotený pozemok s rozlohou 70 ha vznikol najmä kvôli deťom, ich vzdelávaniu a možnostiam stráviť voľný čas v

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Múzeum ponúka niekoľko expozícií, ktoré predstavujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich i zahraničných umelcov.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Ľudmila4.36 km
Penzión Driečna **4.60 km
Pizzeria Garfield5.96 km
Reštaurácia Buena6.03 km
Eurohotel Laborec6.13 km
Penzión Alexander0.37 km
Penzión Habura0.46 km
Penzión Ľudmila4.36 km
Penzión Driečna **4.60 km
Rekreačné stredisko FALKO DANOVÁ5.98 km