habura knieza laborec

Socha kniežaťa Laborec - Habura

V okolí Habury treba vidieť  nielen drevený kostolík, oboru zvierat, ale určite aj bronzovú sochu kniežaťa Laborca. Nádherné výhľady na okolitú prírodu a majestátnosť  pozoruhodnej sochy vytvárajú jedinečnú atmosféru, ktorá rozhodne stojí za návštevu.

Socha kniežaťa Laborec je umiestnená nad obcou, na vŕšku nad malebným dreveným kostolom a má úctyhodné rozmery.

Vysoká je vyše päť metrov a stojí na takmer dvojmetrovom podstavci z prírodného kameňa. Socha je postavená na pamiatku kniežaťa Laborca a ako symbol jednoty Rusínov.

Slovanské knieža Laborec žil na prelome 9. a 10. storočia. Po vpáde staromaďarských kmeňov do Karpatskej kotliny  sa knieža s družinou vydali na útek. Na brehu Sviržavy však bol dolapený a popravený. Odvtedy nesie rieka meno Laborec. Autorom bronzovej sochy je akademický sochár Ján Ťapák. V podstavci pod sochou sa nachádza schránka so zeminou zo 106 rusínskych obcí, ktorá symbolizuje jednotu Rusínov

Dolina pod sochou nesie meno Údolie kniežaťa Laborca. Smerom k soche vedie chodník s informačnými tabuľami.

Socha kniežaťa Laborec, Habura_Foto: Jano Štovka

V dedinke určite nevynechajte návštevu dreveného Chrámu sv. biskupa Mikuláša. Pôvodný drevený chrám v obci Habura neďaleko Medzilaboriec postavili začiatkom 16. storočia. Dnes na tomto mieste stojí jeho verná kópia.

Gréckokatolícky chrám sv. biskupa Mikuláša - Habura

Pôvodný drevený chrám v obci Habura neďaleko Medzilaboriec postavili začiatkom 16. storočia. Dnes na tomto mieste stojí jeho verná kópia. Pôvodný drevený chrám zo 16. storočia bol

 

Pozri tiež:

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Múzeum ponúka niekoľko expozícií, ktoré predstavujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich i zahraničných umelcov.