Zbojnícky hrad. Foto: Jano Štovka, MQEP

Soľnohrad (Zbojnícky hrad)

Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves, sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý – chránil vzácne soľné pramene. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že hrad pochádza už z 9. storočia. 

Hrad bol postavený na ochranu soľných prameňov známych už od rímskych čias. Starší „castrum Salis”, čiže Soľnohrad, pravdepodobne stál na kopci v mestskej časti Prešova – Solivar. Bol však postavený z dreva a pri tatárskom vpáde v roku 1241 vypálený.

 Zbojnícky hrad. Zdroj foto: Jano Štovka, MQEP
Zbojnícky hrad. Zdroj foto:...

Nový kamenný Soľnohrad bol vybudovaný na súčasnom mieste na konci 13. storočia. Kvôli sporom o zisky z obchodu so soľou bol hrad zničený na konci roku 1579 vojskom zo Šarišského hradu.

Zničenému hradu hrozí, že časom príde aj o svoj názov, ktorý je dnes zaužívaný ako Zbojnícky hrad, a to aj napriek tomu, že o zbojníkoch nie je v jeho histórii, ba ani povestiach žiadna zmienka. Preto sa spolu s obnovou hradu od roku 2016 dobrovoľníci usilujú aj o renesanciu názvu Soľnohrad.

SOĽNOHRAD je súčasťou kampane Hradná cesta Prešovského kraja

SVS-2021---hradna-cesta-PROMO---FB-1640x624px (3)

POZRI TIEŽ:

Prešov

Metropolou severovýchodného Slovenska, ktoré v sebe skrýva jedinečnosť a kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov, je PREŠOV, mesto s bohatou minulosťou a dynamickou súčasnosťou.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Plaza Beach restaurant5.48 km
Hotel Polo5.85 km
Čínska reštaurácia XIHU6.06 km
McDonald's6.19 km
Reštaurácia a penzión Zwicker7.31 km
Villa Plaza Boutique Hotel & Spa****5.47 km
Hotel Polo5.85 km
Reštaurácia a penzión Zwicker7.31 km
Apartmány Style7.49 km
CenterCity Apartments7.61 km