Sovia Poľana - Vyhliadka i rekreačný chodník

Sovia Poľana - Vyhliadka i rekreačný chodník

Sovia poľana - Vyhliadka i Rekreačný chodník

V regióne severného Spiša - Pienin, v blízkosti chotára Vyšných Ružbách, Lesy mesta Podolínec zrealizovali a sprístupnili rekreačný chodník Sovia poľana. Ide o veľmi peknú lesnú prechádzku, ktorá je vhodná pre všetky vekové kategórie. Trasa je nenáročná a ľahko prístupná.

Čo sa týka samotného rekreačného chodníka, východiskový a zároveň konečný bod je Ferova búda, vzdialená šesť kilometrov severne od Podolínca. Dostať sa tam je možné po účelovej asfaltovej ceste, ktorá je zároveň aj cyklotrasou, spájajúcou mesto Podolínec s Veľkým Lipníkom.

Z Vyšných Ružbách sa dá napojiť na rekreačný chodník označený zelenou alebo žltou značkou. Na uvedených trasách sú doplnené nové smerové tabule. Približný čas na tabuliach je 60 minút pre obe trasy.

Zelená trasa: začiatok pri kúpalisku Vyšné Ružbachy, pokračovanie cez Horbek, sedlo Ľustova, smerovník pod Čubou a napojenie na rekreačný chodník je pri jaskyni v Čube.

Žltá trasa: začiatok pri kúpalisku Vyšné Ružbachy, pokračovanie cez Horbek a napojenie na rekreačný chodník je pri smerovníku Košiare.

Trvanie prechádzky po samotnom Rekreačnom chodníku je približne 90 minút.

Takmer šesť kilometrov dlhá trasa nachádzajúca sa v pohorí Spišská Magura, vás prevedie horskými lúkami, lesnými poliankami či porastmi pripomínajúcimi pralesy. Na prechádzke môžete spozorovať viac ako dvadsať druhov našich pôvodných drevín, dreviny pochádzajúce zo Severnej Ameriky, z Balkánu, niekoľko bylín z čeľade ľaliovitých, rôzne paprade, ale aj chránenú lianu plamienok alpínsky. Staré, zlomené alebo odumreté stromy tu miestni lesníci ponechávajú lesu, biodiverzite viazanej na rozklad odumretého dreva. Kto má v obľube hubárčenie, turistiku, šport a rozmanitú prírodu, práve tento charakter nájde v rekreačnom chodníku Sovia poľana. Moderná myšlienka v sebe spája šetrné hospodárenie v lesoch s ochranou prírodného bohatstva. Návštevníkom ponúka plnohodnotný zážitok. Chodník je v niektorých miestach strmší, užší, členitejší a menej prehľadný, preto nie je vhodný pre cyklistov. Súčasťou chodníka je aj prírodná pamiatka jaskyňa v Čube, ktorá je síce voľne prístupná, ale vstup je len na vlastné riziko.

Ďalšími turistickými možnosťami v tejto časti regiónu severného Spiša - Pienin, v Spišskej Magure, je vyhliadka, sedlo, ktoré má rovnaký názov ako rekreačný chodník - Sovia poľana (891 m n.m.). Vstupný bod je takisto z Vyšných Ružbách. Trasa je značená žltou farbou. Pre niekoho akurát, pre niekoho zasa krátka, nenáročná trasa je v dĺžke 4 kilometrov, kde na vás po výstupe na Soviu poľanu čaká krásny panoramatický výhľad. Naspäť je možné sa dostať po tej istej trase do Vyšných Ružbách, poprípade sa napojiť na už spomínaný rekreačný chodník Sovia poľana, alebo pokračovať modro turisticky značeným okruhom do Vyšných Ružbách okolo Čertovho potoka, s napojením sa na trasu Cesty minerálnych prameňov.

VIAC INFO

POZRI TIEŽ:

Spišská Magura

Spišská Magura je rozložité flyšové pohorie Vonkajších Západných Karpát. Výška jej vyše 30 km dlhého hrebeňa sa pohybuje okolo 1 000 m n. m. a najvyšší vrch Repisko dosahuje výšku 1 259 m n. m.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Nestville Taberna7.83 km
Goralský dvor - Haligovce10.10 km
Hotel Familia10.99 km
Salaš u Franka11.26 km
Penzión Gurmen11.67 km
Nestville apartments7.74 km
Goralský dvor - Haligovce10.10 km
Hotel Familia10.99 km
Penzión Litmanová11.39 km
Penzión Gurmen11.67 km